Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

Nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”

25 Kwietnia 2024

Obowiązkowa lista zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa oraz wzmocnienie budżetu środkami europejskimi - to nowości, które od 22.04.2024 r. czekają na osoby korzystające z programu „Czyste Powietrze”.

Obecna wersja programu z dnia 22.04.2024 r. zobowiązuje wnioskodawców - od 14.06.2024 r. - do wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę ZUM. To ma być gwarancja wyboru urządzeń o potwierdzonej jakości, czyli takich, które spełniają deklarowane w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametry oraz rzeczywiście przełożą się na efektywniejsze (tańsze) ogrzewanie polskich domów.

Kolejną istotną zmianą w „Czystym Powietrzu” jest kwestia zasad wnioskowania w ramach części 3) programu. Beneficjent, który skorzysta z najwyższego poziomu dofinansowania na dany budynek - na podstawie wniosku złożonego od 22.04.2024 r. - będzie mógł starać się o dofinansowanie na kolejne budynki tylko w ramach części 1) programu (podstawowy poziom dofinansowania). Tutaj też - podobnie jak przy liście ZUM - obowiązuje okres przejściowy do 13.06.2024 r. włącznie.

Program „Czyste Powietrze” - z budżetem 103 mld zł - to największa proekologiczna inicjatywa w polskiej historii, służąca skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Dotychczas (stan na 12.04.2024 r.) złożono ponad 832 tys. wniosków na 26 mld zł dofinansowania.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl/