Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00

Gmina Obrzycko

Kościół w Piotrowie 

W zakątkach Gminy Obrzycko kryją się prawdziwe architektoniczne perełki. Zachwycicie się tu wyjątkowymi obiektami dworskimi i sakralnymi. Zanurzycie w tradycji i oddacie urokom natury.

Chcesz się zatrzymać? Odwiedź nas! Tutaj czas płynie wolniej, a życie nabiera nowych barw!

 

#szamotulski #tradycja

 

Pałac w Kobylnikach

Jednym z najciekawszych zabytków architektury dworskiej w Gminie Obrzycko jest neorenesansowy pałac w Kobylnikach. Obiekt zbudowano w 1886 roku dla ordynata Tadeusza Twardowskiego, według projektu wybitnego architekta Zygmunta Gorgolewskiego - autora m.in. projektu opery we Lwowie. Okazała siedziba miała podkreślać pozycję społeczną właściciela. Pałacowe wnętrza zachwycają oryginalnie zachowanymi elementami sztukaterii oraz kominkami. W 1990 roku obiekt zaadaptowano na hotel. 

Wokół kompleksu rozpościera się kilkuhektarowy park, w którym zachował się zespół okazałych dębów - pomników przyrody. 

Kościół w Piotrowie

Kościół w PiotrowieW niewielkiej wiosce, położonej zaledwie 3 km od Obrzycka znajduje się poewangelicki kościół filialny z 1839 r. Budowla posiada unikatowy charakter, który nadaje świątyni szachulcowa konstrukcja ścian zewnętrznych. Przy kościele zachował się również odcinek starej alei lipowej. Nadaje on dodatkowego uroku, temu niezwykłemu miejscu. 

Kościół w Słopanowie

Kościół w SłopanowieW centrum wsi Słopanowo stoi niewielki, drewniany kościół parafialny p.w. św. Mikołaja. To prawdziwa perełka wśród zabytków Ziemi Szamotulskiej. Budynek powstał pod koniec XVII wieku z inicjatywy ówczesnego sędziego wałeckiego Jana Kąsinowskiego. Jego wnętrze skrywa oryginalną późnorenesansową i barokową polichromię. Wyjątkowego charakteru dodają miejscu umieszczone pod chórem sceny z karczmarką i spisującym jej grzechy diabłem. Malowidło spuentowane zostało hasłem „bo nie dolewała”, co nadaje przekazowi nieco satyryczny charakter.

 

Pałac Raczyńskich

Pałac w Obrzycku ZielonejgórzeW rozległym parku graniczącym z wioską Zielonagóra mieści się dawna rezydencja jednego z najbogatszych i najbardziej znanych rodów Wielkopolski XIX i XX wieku. Obecnie pieczę nad pałacem sprawuje Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w jego wnętrzach mieści się Dom Pracy Twórczej i Wypoczynku.

Budynek powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Neobarokowe elewacje współgrają z eklektycznymi elementami nawiązującymi stylem do ówczesnego kostiumu francuskiego. W skład kompleksu pałacowego wchodzą także powstałe w latach 1870-1880 oficyna i dom kierowcy, oraz bażanciarnia z 1910 r.

 

 

 

Zobacz również

Miejscami godnymi odwiedzenia są także:

  • Zespół pałacowy w Gaju Małym ( XIX w.)
  • Zespół dworski w Pęckowie (2 poł. XIX - XX w.)
  • Most kolejowy w Stobnicy

 

 

 Autorzy zdjęć: Tomasz Kotus, Jerzy Walkowiak

do góry