Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Innowacyjny program leczenia stopy cukrzycowej w (..)

Innowacyjny program leczenia stopy cukrzycowej w Szamotułach

15 Lutego 2023

Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem amputacji kończyn dolnych wśród chorych z cukrzycą. Szpital Powiatowy w Szamotułach jest jedną z dwóch placówek w Wielkopolsce, które podjęły się leczenia stopy cukrzycowej. Szamotulska placówka zajmuje się tym w sposób kompleksowy. W ciągu czterech miesięcy przed amputacją kończyny dolnej uratowano 26 chorych.

Amputacja jest najtańszym i najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie ze stopą cukrzycową. Sprawia to, że w kraju brakuje placówek podejmujących się leczenia tej przypadłości.

Kilka lat trwało opracowanie programu leczenia stopy cukrzycowej przez lekarzy ze Szpitala Powiatowego w Szamotułach. We wrześniu 2022 r. wreszcie udało się rozpocząć funkcjonowanie części szpitala, w której specjaliści zajęli się leczeniem pacjentów z Zespołem Stopy Cukrzycowej w sposób kompleksowy.

Leczenie odbywa się pod kierunkiem dr Piotra Liszkowskiego - diabetologa z wieloletnim doświadczeniem leczenia Chorych z Zespołem Stopy Cukrzycowej. Program pozwalający chronić chorych przed wysokimi amputacjami kończyn dolnych zyskał zrozumienie i przychylność Pani Agnieszki Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Warto pamiętać, że wysokie amputacje kończyn dolnych powodują generowanie znacznych kosztów ekonomicznych i społecznych.

- Cieszymy się, że mamy w Wielkopolsce drugi po Szpitalu Miejskim im. F. Raszei w Poznaniu podmiot, który zapewnia tak kompleksowe leczenie stopy cukrzycowej - mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. - Cukrzyca to poważna choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się coraz więcej pacjentów potrzebujących opieki.

W ramach programu opiekę nad Chorymi sprawuje grupa chirurgów, internistów, diabetologów i angiologów. Całościowe podejście umożliwia ratowanie kończyn - często w przypadkach skrajnie trudnych, nierzadko u pacjentów zakwalifikowanych do amputacji w innych ośrodkach.

Coraz częściej występujące powikłania cukrzycowe stwarzają potrzebę optymalizacji leczenia choroby. Realizowany w Szamotułach program jest ważnym krokiem dla rozwoju leczenia stopy cukrzycowej w Wielkopolsce. Opieka specjalistów z różnych dziedzin medycyny i podejście do choroby w sposób całościowy sprawiają, że w Szamotułach leczeni są pacjenci z całego województwa. W ciągu zaledwie czterech miesięcy trwania programu (od września do grudnia 2022 r.) przed amputacją kończyny dolnej uratowano aż 26 chorych.

- Ten unikatowy w skali kraju program oparty jest na wieloletnich doświadczeniach zespołu specjalistów. Jego kluczowym założeniem jest holistyczne, czyli całościowe podejście do pacjenta. Oznacza to, że dbamy nie tylko o leczenie ran, ale także o korygowanie leczenia cukrzycy oraz schorzeń kardiologicznych - mówi lekarz medycyny Anna Kubicka, Zastępca Dyrektora ds. Medycznych Szpitala Powiatowego w Szamotułach.

W ramach programu prowadzona jest również szeroko zakrojona edukacja chorych. Aby zapobiec rozwojowi stopy cukrzycowej, ważne jest utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Należy to robić poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz leki na cukrzycę, a także regularne badanie stóp i dbanie o ich higienę. Lekarze opracowują dla pacjentów plan leczenia choroby po zakończeniu hospitalizacji.

do góry