Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Szamotulski tomograf o wartości 2,4 miliona złotych (..)

Szamotulski tomograf o wartości 2,4 miliona złotych oficjalnie przekazany Pacjentom

18 Lutego 2020

We wtorek, 18 lutego 2020 r. w szpitalu powiatowym w Szamotułach Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz Starosta Szamotulski Beata Hanyżak oficjalnie przekazali Pacjentom nowy tomograf komputerowy. Ze względu na rangę wydarzenia w uroczystości wzięli udział także posłowie i senator RP a także wiceminister Spraw Zagranicznych RP Szymon Szynkowski vel Sęk.

Pacjenci i lekarze - korzystają z urządzenia już od połowy stycznia. 64-rzędowy tomograf komputerowy zastąpił dotychczas wykorzystywany 4-rzędowy aparat, co zapewnia aż 16-krotnie dokładniejszą diagnostykę. Urządzenie przekazane szamotulskiemu szpitalowi jest jednym z najnowocześniejszych w Wielkopolsce, zwiększa bezpieczeństwo Pacjentów. Tomograf jest przystosowany do badania osób o nietypowej budowie ciała - o wzroście do 2 metrów, o wadze do 300 kg. Od kilku lat zwiększa się zapotrzebowanie na dokładną diagnostykę. Liczba badań wykonanych w szpitalnej Pracowni Tomografii Komputerowej wzrosła w ciągu czterech ostatnich lat o prawe 30 procent.  Nowe urządzenie służyć będzie nie tylko mieszkańcom Powiatu Szamotulskiego, ale również pacjentom z różnych części województwa - głównie z terenów aglomeracji poznańskiej.

Końcowy koszt zadania wraz z przystosowaniem pomieszczenia to  2 384 651,58 zł, w tym dofinansowanie w wysokości 1 876 000 zł zostało przekazane z rezerwy ogólnej budżetu państwa, a 508 651,58 zł Powiat Szamotulski pokrył ze środków własnych.