Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Projekt edukacyjny „Konsument cyberbezpieczny”

Projekt edukacyjny „Konsument cyberbezpieczny”

17 Marca 2021

W Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach, którego organem prowadzącym jest Powiat Szamotulski, od lat prowadzone są działania edukacyjne mające na celu podniesienie poziomu świadomości prawnej młodzieży i wyposażenie jej w praktyczną wiedzę z zakresu przysługujących młodym ludziom praw i obowiązków.

15 marca br., w  Światowym Dniu Konsumenta, który przypomina nam o prawach nas wszystkich jako nabywców produktów i usług, wzięliśmy udział w działaniu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Fundacji ProPublika o nazwie „Konsument cyberbezpieczny - aktywna edukacja”. Autorzy innowacyjnego projektu stworzyli interaktywne narzędzie edukacyjne dla uczniów, służące rozpowszechnianiu wiedzy o prawach konsumenta w Internecie oraz ich ochronie.

Jako pierwsi w kraju uczniowie klas licealnych Zespołu Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica oraz najstarszych klas Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Szamotułach wzięli udział w zajęciach warsztatowych, w czasie których, korzystając ze - stworzonej specjalnie na potrzeby projektu - strony internetowej symulującej portal społecznościowy, zetknęli się z zagrożeniem w postaci próby oszustwa zakupowego, z jakim codziennie w Internecie stykają się konsumenci. Wspomniany portal projektowy o nazwie Społeczność prócz oszustwa zakupowego symuluje jeszcze wiele innych czyhających na konsumenta w sieci niebezpieczeństw, np. wyłudzenie kodu BLIK, kradzież tożsamości, fałszywą zbiórkę charytatywną i piramidę finansową. Każde z wirtualnych zagrożeń zostało przez twórców strony maksymalnie urealnione. Wygląd strony internetowej, jej zawartość, mechanizmy i stosowane interakcje są identyczne jak te, z którymi konsument faktycznie spotyka się w sieci. Zadaniem uczennic oraz uczniów biorących udział w warsztatach było dokonanie zakupu wskazanego produktu. W tym celu młodzi konsumenci weszli w interakcję z chatbotem imitującym zachowanie sprzedawcy - sieciowego oszusta. 

Pilotażowe zajęcia projektowe dotyczące konsumenckiego cyberbezpieczeństwa miały szczególny charakter, odbyły się bowiem z udziałem gości specjalnych: Prezesa Urzędu Konkurencji  i Konsumentów - pana Tomasza Chróstnego - oraz Powiatowego Rzecznika Konsumenta - pani Anny Sobol. Prezes UOKiK-u opowiedział młodzieży o urzędzie będącym centralnym organem administracji państwowej i swoich kompetencjach, do których należy kształtowanie polityki antymonopolowej i polityki ochrony konsumentów oraz opiniowanie projektów pomocy publicznej. Na koniec życzył też młodym konsumentom udanych, bezpiecznych zakupów w Internecie. W zajęciach uczestniczyła również Powiatowa Rzecznik Konsumentów Pani Anna Sobol. Pani Rzecznik, wpisując się w temat zajęć, rozmawiała z uczennicami oraz uczniami o aspektach prawnych umów zawieranych na odległość oraz o zapewnianych przez jej urząd: bezpłatnym poradnictwie konsumenckim i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów.

Młodzież - w teorii, ale i w wirtualnej praktyce - poznała konsekwencje ewentualnych lekkomyślnych decyzji konsumenckich. Przekonała się, że mogą one oznaczać wymierne straty finansowe. Dowiedziała się ponadto, na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustwa zakupowego. Jednocześnie dostała wskazówki, co zrobić i gdzie się zwrócić, jeśli już do niego dojdzie. Zdobytą na zajęciach wiedzę podsumował i wyegzekwował finalny test wiedzy, który uczennice i uczniowie zdali celująco. Można mieć zatem pewność, że nasza młodzież w roli konsumentów w sieci będzie bezpieczna.

 

Źródło: Koordynatorzy działań projektowych - Klaudia Tomaszak-Ślipka, Anna Kustoń, Piotr Gotowy

Zdjęcia: Zespół Szkół nr 2 w Szamotułach, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Magda Prętka (szamotuly.naszemiasto.pl)

 

do góry