Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00

Prąd ze słońca

1 Marca 2023

W pierwszym budynku użyteczności publicznej, należącym do Powiatu Szamotulskiego, rozpoczęła się eksploatacja instalacji fotowoltaicznej. Jej uruchomienie pozwala zredukować koszty związane z zużyciem energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

W budynku administracyjnym przy ul. Wojska Polskiego 1 w Szamotułach swoją siedzibę mają Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy oraz Terenowy Punkt Paszportowy. Budynek systematycznie poddawany jest pracom modernizacyjnym. Ostatnia inwestycja to wykonanie na południowo-wschodniej połaci dachu instalacji fotowoltaicznej o mocy 12,32 kW. Dobór mocy instalacji, wynikający z dostępnej powierzchni, zakładał możliwie wysoki poziom autokonsumpcji, czyli bieżącego zużycia energii w miejscu, gdzie została ona wyprodukowana. Tak zaprojektowana instalacja pozwala nie tylko na obniżenie rachunków za prąd, ale również zmniejsza przesył energii do sieci i jednocześnie sprzyja ograniczeniu zmian klimatycznych.

W instalacji zastosowano nowoczesny falownik hybrydowy, pozwalający na rozbudowę instalacji o bank energii, co w połączeniu z wyjściem zasilania awaryjnego może zapewnić energię elektryczną podczas zaniku i wyłączeń prądu z sieci.

Instalacja fotowoltaiczna uruchomiona została 26 stycznia i mimo tego, że dni są krótkie i raczej pochmurne, w pierwszych dwóch tygodniach funkcjonowania wyprodukowała ponad 180 kWh energii, z której 90% wykorzystano poprzez autokonsumpcję.

W ramach inwestycji polegającej na wykonaniu instalacji fotowoltaicznej wykonano również zabudowę nowej rozdzielni głównej w budynku oraz prace budowlane polegające na wzmocnieniu więźby dachowej.

do góry