Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Ponad 2000 mieszkańców powiatu szamotulskiego (..)

Ponad 2000 mieszkańców powiatu szamotulskiego skorzystało z bezpłatnych badań profilaktycznych

9 Stycznia 2019

Biały tekst na granatowym tle. Tekst:

Zakończył się trwający od września do listopada 2018 r. program profilaktyki nowotworów i chorób układu krążenia „Biała Niedziela”. Z inicjatywy Powiatu Szamotulskiego laboranci z SP ZOZ w Szamotułach przeprowadzili 40 akcji we wszystkich gminach powiatu. Ponad 2000 mieszkańców powyżej 40 roku życia skorzystało z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka jajnika lub prostaty oraz chorób układu sercowo-naczyniowego.

W ramach programu przebadano 2007 osób. Największą grupę wiekową (33 proc.) stanowiły osoby w wieku od 40 do 50 lat. Wśród osób przebadanych w ramach programu 57 proc. mieszka w miastach, a pozostałe 43 proc. na wsiach.

Program „Biała Niedziela” okazał się dużym sukcesem, m.in. ze względu na wysoką frekwencję oraz zainteresowanie mieszkańców. A przede wszystkim ze względu na jego skuteczność. Spośród wszystkich pacjentów do dalszej diagnostyki lekarze rodzinni skierowali 876 osób, czyli aż 44 proc. beneficjentów programu.

Zestawienie statystyczne dotyczące pacjentów skierowanych do dalszej diagnozy

Prawie 98% pacjentów oceniło „Białą Niedzielę” w sposób pozytywny. W ankietach wypełnianych przez pacjentów możemy przeczytać: „Oceniam bardzo pozytywnie, oby więcej takich akcji. Słowa uznania dla personelu i ich fachowości.”, „Cenna inicjatywa - mobilizuje do badań”, „Jest bardzo potrzebna, te badania mogą uratować komuś życie.”. Mieszkańcy powiatu wyrazili również chęć udziału w innych programach profilaktycznych.

Wykres kołowy oceny programu przez beneficjentów. Zdecydowana większość ocenia pozytywnie.

W przeprowadzonych ankietach na pytanie „Jak ocenia Pan Pani akcję profilaktyczną w której bierze Pan/Pani udział?” aż 97,74% pacjentów oceniło program w sposób pozytywny, a jedynie 2,26% w sposób negatywny.

Program „Biała Niedziela” to inicjatywa Powiatu Szamotulskiego i został sfinansowany z jego środków.

- Bardzo cieszy mnie duże zainteresowanie i pozytywny odbiór programu wśród mieszkańców. Do dalszej diagnostyki skierowano prawie 900 osób. Udział w programie może pomóc uratować życie i zdrowie części z nich, a to największy sukces, jaki mogliśmy sobie wyobrazić - mówi Starosta Szamotulski Beata Hanyżak. - Widać, że tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne i na pewno będziemy planować zorganizowanie kolejnych akcji profilaktycznych dla mieszkańców naszego powiatu - dodaje.

Mapa Powiatu Szamotulskiego z podziałem na gminy. W poszczególnych miejscach zaznacozno Punkty badań.

W programie wzięło udział 15 Gabinetów Lekarzy Rodzinnych z: Szamotuł, Ostroroga, Wronek, Otorowa, Obrzycka, Grzebieniska, Pamiątkowa, Dusznik, Kaźmierza i Pniew.

- W imieniu pacjentów bardzo dziękuję lekarzom rodzinnym za współudział w programie i ich zaangażowanie. Bez Państwa pracy nie udało by się osiągnąć celu. Brawa za współpracę! - mówi Remigiusz Pawelczak, Dyrektor SP ZOZ w Szamotułach.