Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Podsumowanie programu „Poznaj Polskę 2022” - Zespół (..)

Podsumowanie programu „Poznaj Polskę 2022” - Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach

1 Lipca 2022

Baner Ministerstwa Edukacji i Programu Poznaj Polskę

„Poznaj Polskę” to program Ministerstwa Oświaty Narodowej, w ramach którego  uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach mogli uczestniczyć w wycieczce do Warszawy i Trójmiasta.

Warszawa

W dniach 16-18 maja 2022 r. uczniowie udali się do stolicy naszego kraju - Warszawy.

Pierwszego dnia licealiści zapoznali się z historią największej nekropolii warszawskiej - Powązkami Wojskowymi, gdzie między innymi spoczywa Szamotulanin - żołnierz wyklęty Marian Orlik, a także  Powązkami Cywilnymi z ich zabytkowymi katakumbami. Ważnym punktem w podróży edukacyjnej była wizyta w multimedialnym Muzeum Żydów Polskich - Polin.

Następny dzień uczniowie spędzili zwiedzając zabytki z czasów m. in. I Rzeczypospolitej. Feeria barw Łazienek Królewskich, architektura klasycystyczna, która stała się tłem wielu zdjęć oraz Zamek Królewski. Podróż  prowadziła również przez inne charakterystyczne punkty: Ogród Saski,  Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Uniwersytet, Plac Zamkowy, Starówkę.

Kameralnym miejscem historycznym okazał się autentyczny fragment muru Getta Warszawskiego, do którego nasi uczniowie dotarli trzeciego dnia, klucząc uliczkami Śródmieścia. Wycieczkę zakończyła wizyta w Wilanowie. To co zachwyca to samo otoczenie obiektu - piękne, zadbane ogrody oraz komnaty królewskie. Na licealistów w pałacu czekało nie małe wyzwanie- poznając tajniki dworskiego tańca udział wzięli oni w warsztatach tanecznych pokazując elegancję, której nie powstydziliby się XVIII- wieczni magnaci.

Trójmiasto

Wycieczka do Trójmiasta miała miejsce w dniach 25-27.05 2022 r.

W pierwszym dniu pobytu na Wybrzeżu uczniowie zwiedzili Gdańsk. Przewodnik oprowadził zgromadzonych po Głównym Mieście pokazując najważniejsze jego punkty. Punktem, od którego rozpoczęło się poznawanie Gdańska był spacer nabrzeżem Motławy. Po drodze młodzież miała szansę podziwiać spichlerze , kamienice, statki . Większy postój miał miejsce się przy Żurawiu w celu  wysłuchania historii obiektu.

Następnie uczniowie „Rolnika” udali się na Długi Targ, aby podziwiać pięknie odnowione kamienice, odpocząć na schodach Dworu Artusa, zamoczyć ręce w wodzie Fontanny Neptuna. W Bazylice Mariackiej można było podziwiać słynny zegar astronomiczny.  Odwiedzono również miejsce pochówku Marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego i  Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na trasie wędrówki nie mogło zabraknąć Bramy Zielonej i Złotej, a także ulicy Mariackiej.

Po zapoznaniu się z najstarszą częścią miasta młodzież pojechała na Pole Bitwy na Westerplatte.

Drugi dzień rozpoczęto od wizyty w zespole pocystersko-katedralnym w Gdańsku- Oliwie, gdzie na odwiedzających czekał niesamowicie brzmiący w tym miejscu koncertu organowego. Będąc w tym miejscu nie można pominąć zwiedzania kościoła oraz przylegającego do niego parku. Rośliny w nim rosnące a także samo założenie parkowe wzbudziło duże zainteresowanie uczniów klas technikum architektury krajobrazu.

Przedsmak wakacji społeczność Zespołu Szkół nr 2 mogła poczuć na molo i plaży w Sopocie. Będąc w Trójmieście nie można pominąć miejsc związanych z najnowszą historią Polski, której niewątpliwym centrum jest Stocznia Gdańska.

Wycieczka zakończyła się w Gdyni, gdzie można podziwiać charakterystyczny dla modernizmu układ urbanistyczny miasta, funkcjonalne domy i ulice. Odpoczywając na Skwerze Kościuszki uczniowie oglądali przepływające jachty i statki. Ostatnim punktem wizyty nad Zatoką Gdańską było zwiedzanie Statku - Muzeum „Dar Pomorza”.

do góry