Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Podsumowanie programu „Poznaj Polskę 2022” - Zespół (..)

Podsumowanie programu „Poznaj Polskę 2022” - Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach

1 Lipca 2022

Baner Minsterstwa Edukacji i programu Poznaj Polskę 2022

Dzięki uczestnictwu Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach w ministerialnym programie „Poznaj Polskę 2022” uczniowie mieli okazję do wzięcia udziału w 4 wycieczkach po naszym kraju.

Wrocław

W dniu 9.06.2022 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy w Szamotułach brali udział w wycieczce dydaktycznej do Wrocławia.

Uczniowie zaczęli poszerzanie swojej wiedzy od wizyty w Hydropolis - Muzeum Wody. Młodzi mogli zobaczyć, dotknąć i posłuchać, jaką ważną rolę w naszym życiu stanowi wszechobecna woda. Nowoczesna forma ekspozycji zastosowana w muzeum jest atrakcyjnym przekaźnikiem wiedzy, a całość centrum edukacji dotyczące wody mieści się w XIX-wiecznym, podziemnym zbiorniku wody.

Z Hydropolis uczniowie udali się do największego w Polsce Afrykarium i Oceanarium. Przenieśli się do podwodnego świata zwierząt i raf koralowych, by zobaczyć największe żółwie, hipopotamy i inne rodzaje zwierząt i ryb, które zachwycały kształtami i kolorami. Podczas spaceru uczniowie mogli poczuć się jak w kongijskiej dżungli, dzięki roślinności, która otacza cały pawilon. Rzadką okazją jest zobaczenie w Polsce krokodyli nilowych, manatów czy innych egzotycznych zwierząt przez co wizyta we wrocławskim Afrykarium była niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczniów.

Ostatnim punktem wycieczki było odwiedzenie Muzeum Narodowego we Wrocławiu i możliwość zobaczenia cykloramicznego obrazu Bitwa pod Racławicami, który namalowany został w latach 1893 - 1894 przez zespół malarzy pod kierunkiem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Uczniowie z uwagą słuchali towarzyszącej ekspozycji ścieżki audio, która była komentarzem do widzianego przed sobą dzieła.

Warszawa

W dniach 20 - 22 czerwca 2022 r. ponad 40-stu uczniów zwiedzało stolicę naszego kraju.

Dla części uczniów, to była najprawdziwsza i wyjątkowa lekcja samodzielności - pierwszy tak daleki wyjazd z noclegiem bez rodziców. Tak piszą o swojej wyprawie: „Spacerowaliśmy alejkami Parku Łazienkowskiego, jedliśmy drugie śniadanie w towarzystwie pomnika Syrenki na Rynku Starego Miasta, mieliśmy przyjemność odwiedzić Zamek Królów Polskich. Spacerując Krakowskim Przedmieściem, dotarliśmy do Centrum Pieniądza NBP, gdzie zachwyciła nas interaktywna wystawa i możliwość podniesienia prawdziwej sztabki złota!

W Centrum Nauki Kopernik świetnie się bawiliśmy i eksperymentowaliśmy. Muzeum Geologiczne uraczyło nas ciekawymi okazami minerałów, a także prawdziwymi szkieletami dinozaurów! Wycieczkę zakończyliśmy w Muzeum Polin, gdzie zapoznaliśmy się z tradycjami i kulturą Żydów.

Lednogóra

Dnia 15 czerwca 2022 r. wybrali się na jednodniową wycieczkę do korzeni państwa polskiego. 50-osobowa grupa uczniów wraz z opiekunami zwiedzała Muzeum Pierwszych Piastów na Ostrowie Lednickim. Podziwiała znajdujące się tam pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Uczniowie dowiedzieli się, że na terenie muzeum archeolodzy odkryli baseny chrzcielne, które pozwalają wskazywać wyspę, jako prawdopodobne miejsce chrztu Mieszka I.

Kolejnym punktem wycieczki uczniowskiej był skansen w Dziekanowicach będący częścią Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Uczniowie zapoznali się z architekturą wielkopolskiej wsi przełomu XVIII i XIX wieku: oglądali domy, budynki inwentarskie, stodoły zestawione w zagrody oraz posadowione na kształt wsi naturalnej wielkości.

Na koniec wycieczki grupa udała się na Pola Lednickie. To tam co roku odbywają się, z inicjatywy o. Jana Góry, modlitewne spotkania młodzieży. Każdy uczestnik wyjazdu miał możliwość symbolicznego przejścia w trzecie tysiąclecie pod Bramą Rybą.

Biskupin

21 czerwca 2022 r. grupa uczniów uczestniczyła w wycieczce „Szlakiem Piastowskim”.

W pierwszej kolejności młodzież udała się do Gnieźnie, gdzie zwiedzono Katedrę - Drzwi Gnieźnieńskie, grób św. Wojciecha oraz podziemia, aby zobaczyć fundamenty dawnych świątyń znajdujących się niegdyś w miejscu dzisiejszej katedry. Następnie uczniowie przejechali do Biskupina i zwiedzali dawną osadę znajdującą się na terenie Muzeum Archeologicznego - wchodzili do pradziejowych i wczesnośredniowiecznych domów, w tym do słynnej osady obronnej z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza.

Uczniowie oglądali klepiska, miejsca na ognisko czy naczynia wyrabiane przez naszych przodków, dzięki czemu jednocześnie poznawali zwyczaje żyjących tu kiedyś ludzi, ich pracę i rzemiosło.

To była żywa lekcja historii, którą uczniowie z pewnością zapamiętają na długo.

do góry