Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Obchody niepodległościowe w szkołach Powiatu (..)

Obchody niepodległościowe w szkołach Powiatu Szamotulskiego

13 Listopada 2019

Zdjęcie grupowe Uczniów grających w spektaklu. Uczniowie są ubrani uroczyście, a kilku z nich jest przebranych.

W związku z obchodami Święta Niepodległości, w szkołach dla których organem prowadzącym jest Powiat Szamotulski, odbyły się w minionym tygodniu rozmaite inicjatywy upamiętniające to historyczne wydarzenie.

I tak w piątek, 8 listopada w Zespole Szkół Specjalnych w Szamotułach zorganizowano uroczyste spotkanie, podczas którego uczniowie działający w szkolnym kółku teatralnym „MASKA” odegrali spektakl poświęcony obchodom 101 rocznicy odzyskania niepodległości.

W tym samym dniu świętowano w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach. Tam klasy IIcd i IIIi przygotowały wystawę przypominającą drogę Polaków do niepodległości. Z kolei o godzinie 11:11 uczniowie zebrali się na dziedzińcu by wspólnie odśpiewać cztery zwrotki hymnu narodowego. Uroczystość zakończyło zapalenie znicza pod płaskorzeźbą upamiętniającą Powstańców Wielkopolskich.

Na akcję MEN „Szkoła do hymnu” odpowiedziała też w druga wroniecka placówka. W Zespole Szkół nr 2 odśpiewanie hymnu stanowiło zarazem początek uroczystej akademii. Uroczystości rocznicowe poruszały temat współczesnego patriotyzmu, nawiązując jednocześnie do wydarzeń sprzed przeszło 100 lat. Wzruszającym momentem była uroczysta zmiana warty przy sztandarze. Pełniący dotychczasowa służbę przy sztandarze uzniowie IV klasy technikum budowlanego powierzyli go w opiekę młodszym kolegom. W ciszy i zadumie wysłuchano również specjalnie przygotowanego na tę okoliczność programu artystycznego.

Źródło: ZSS w Szamotułach, ZS nr 1 we Wronkach, ZS nr 2 we Wronkach.