Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Powiecie (..)

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Powiecie Szamotulskim

13 Listopada 2018

Grupa ludzi w różnym wieku ustawiona w jeden rząd. W grupie tych osób znajdują się przedstawiciele różnych jednostek i organizacji ubranych w strój galowy. Niektórzy przedstawiciele trzymają swój sztandar, a takżeubrani są we wstęge.

W minioną niedzielę mieszkańcy Powiatu Szamotulskiego świętowali 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości w Szamotułach rozpoczęły się od Mszy św. w Bazylice. Stamtąd po zakończeniu nabożeństwa przemaszerowano na Rynek, gdzie odbyła się część oficjalna. W pochodzie uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, na czele ze Starostą Szamotulskim Józefem Kwaśniewiczem, Wicestarostą Beatą Hanyżak, Przewodniczącą Rady Powiatu Marią Przybylską, Burmistrzem Szamotuł Włodzimierzem Kaczmarkiem, a także mieszkańcy, członkowie grupy rekonstrukcyjnej, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, członkowie Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”.

Po oddaniu honorów sztandarom i wciągnięciu na maszt flagi narodowej, przemówienia wygłosili Burmistrz Szamotuł i Starosta Szamotulski. Złożono także kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o wolność naszej ojczyzny.

Dalsza część obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości kontynuowana była w Parku Zamkowym. Zorganizowano tam piknik historyczny, pokaz sprzętu militarnego oraz inscenizację bitwy. Wielkie świętowanie zakończyła Muzyczna Gala Niepodległości w Bazylice, podczas której wykonano najpiękniejsze pieśni powstańcze i legionowe.