Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/O tolerancji w szamotulskim „Rolniku”

O tolerancji w szamotulskim „Rolniku”

7 Grudnia 2018

O tolerancji w szamotulskim „Rolniku”

W zeszłym miesiącu, w ramach projektu „Tolerancja. Pomost między kulturami”, uczniowie powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach wzięli udział w spotkaniu z dyrektorem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego w Poznaniu, które we współpracy z Urzędem Miasta Poznania od ponad roku realizuje projekt kulturalno-edukacyjny „Drogi integracji”. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom regionu kultury, zwyczajów i życia muzułmanów oraz przeciwdziałanie ksenofobii i nienawiści.

Dyrektor Youssef Chadid opowiadał młodzieży o zagadnieniach z kręgu kultury muzułmańskiej, podstawach swojej wiary, znaczeniu modlitwy oraz postu, a także muzułmańskich świętach i tradycjach. Przywołując własne, przykre doświadczenia, wskazywał na potrzebę budowania mostów między ludźmi odmiennych ras, języków, religii i kultur.

Drugą część spotkania stanowiły pasjonujące warsztaty kaligrafii i języka arabskiego, przeprowadzone przez towarzyszącego imamowi, Omara Abdela Fattah, studenta arabistyki na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.