Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Maraton Pisania Listów w I Liceum Ogólnokształcącym

Maraton Pisania Listów w I Liceum Ogólnokształcącym

3 Stycznia 2022

Maraton Pisania Listów w grudniu staję się powoli tradycją w I Liceum Ogólnokształcącym w Szamotułach. Od wielu lat szkoła uczestniczy w akcji na rzecz praw człowieka. Pisanie listów w obronie osób więzionych i prześladowanych zostało zainicjowane przez warszawską grupę Amnesty International  dwadzieścia lat temu. Początkowo tysiące a teraz już miliony przesłanych listów na całym świecie są skutecznym narzędziem wywierania wpływu. Aktywistkom i aktywistom udaje się doprowadzić do zwolnienia z więzienia osób prześladowanych i przetrzymywanych z powodów politycznych. O tym,  że warto stawać w obronie osób domagających się poszanowania praw,  przekonali się inicjatorzy zeszłorocznego maratonu w naszej szkole.  Został on zorganizowany w warunkach nietypowych, bo w trakcie nauczania zdalnego. Grupa organizatorek i organizatorów wybrała jedną osobę i w jej obronie uczniowie napisali blisko setkę próśb. Listy w obronie Nassimy al-Sada wysłaliśmy do ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie, nie przyjęła przesyłki. Ostatecznie przesyłka z pomocą organizatorów, czyli Amnesty International, trafiła do właściwego adresata. W obronie więzionej Nassimy al-Sada listy do saudyjskiego monarchy wysłało z całego świata kilkaset tysięcy ludzi i w czerwcu 2021 roku została zwolniona z więzienia. Mogła wrócić do rodziny po blisko dwóch latach pozbawienia wolności. Kobieta występuje w obronie praw kobiet w Arabii Saudyjskiej.

W roku 2021 maraton w szkole przeprowadziły trzy dziewczyny: Dobrochna Foremska, Maria Matysik i Maria Zielińska. Spośród dziesięciu osób, które zaproponowała Amnesty International, organizatorki wybrały Jannę Jihad, Palestynkę dokumentującą dyskryminację jej społeczności przez wojska izraelskie na Zachodnim Brzegu. W jej obronie wspólnota szkolna napisała ponad 260 listów. Działania uczniów wsparła także Starosta Szamotulski Beata Hanyżak. Wiele osób docenia znaczenie akcji i popiera działania młodzieży służące kształtowaniu postaw empatii i solidarności.Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach razem ze Starostą Szamotulskim Beatą Hanyżak