Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/365 dni wojny w Ukrainie

365 dni wojny w Ukrainie

24 Lutego 2023

Powiat Szamotulski pamięta...

W czwartek 24 lutego 2022 r. o godz. 3.45 rosyjska telewizja wyemitowała wystąpienie prezydenta Rosji Władimira Putina, który poinformował w niej, że jego kraj rozpoczyna „specjalną akcję militarną”.

Ta akcja okazała się być jawną inwazją na Ukrainę.

Mieszkańcy naszego powiatu zmobilizowali się i otworzyli swoje domy oraz serca dla potrzebujących, niemal w każdej miejscowości zostały zorganizowane zbiórki, szkoły przyjmowały nowych uczniów, a dorośli brali udział w intensywnej nauce języka.

Trzeba jednak pamiętać najważniejsze fakty:

Obywatele, zwykli ludzie nie chcieli tej wojny! Nie tylko Ukraińcy uciekali, obywatele Rosji opuszczali masowo swój kraj w obawie przed mobilizacją i wysłaniem do walk.

Przyjęliśmy ogromną ilość uchodźców, co jest ewenementem na skale światową - nikt wcześniej tego nie dokonał - a to właśnie dzięki Wam!

I najważniejsze - Ukraina nadal się broni. Charakter pomocy zmienił się ale wierzmy, że ta wojna skończy się pomyślnie dla naszych sąsiadów.

Dzisiaj, w rocznice rosyjskiej agresji, została otwarta wystawa plakatów Galeria POD Halszką Zosi Kruszony i Damiana Kłaczkiewicza, którego dzieła były wystawiane na całym świecie.

Po otwarciu galerii odbyły się warsztaty plastyczne, w czasie których młodzież z naszego powiatu wykonała flagi antywojenne.

do góry