Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Żołnierze z Olsztyna w Szamotułach

Żołnierze z Olsztyna w Szamotułach

13 Września 2022

Regionalne Centrum Informatyki Olsztyn to jednostka wojskowa zajmująca się utrzymaniem wojskowych systemów teleinformatycznych, zapewniając ciągłość ich działania w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim oraz lubelskim. Decyzją  Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 maja 2021 r. jednostka otrzymała imię pochodzącego z Szamotuł ppłk. Maksymiliana Ciężkiego.

W ramach podróży historyczno-wojskowej na temat ”Śladami patrona RCI Olsztyn ppłk. Maksymiliana Ciężkiego oraz wybrane aspekty dziejów historyczno-wojskowych Oręża Polskiego”, 9 września żołnierze i pracownicy RCI Olsztyn, na czele z Komendantem płk Zbigniewem Majkowskim, odwiedzili rodzinną miejscowość patrona jednostki.

Powiat Szamotulski, angażując się w upamiętnienie postaci ppłk. Maksymiliana Ciężkiego, był partnerem pobytu żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej na ziemi szamotulskiej. Przewodnikiem po mieście oraz Muzeum Zamek Górków była p. Kustosz Monika Romanowska-Pietrzak. Przedstawiciele RCI Olsztyn złożyli również wiązanki kwiatów oraz zapalili znicze pod pomnikiem ppłk. Ciężkiego oraz na Jego grobie.

Na koniec przy filiżance kawy goście rozmawiali z dyrektorem szamotulskiego Muzeum, p. Michałem Kruszoną i p. Jaromirem Zielińskim, reprezentującym Starostę Szamotulskiego p. Beatę Hanyżak, o dalszej współpracy w zakresie popularyzowania wiedzy o ppłk. Ciężkim i roli, jaką odegrał w odszyfrowaniu niemieckiej Enigmy.

do góry