Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Zmiany organizacji ruchu w Zielonejgórze

Zmiany organizacji ruchu w Zielonejgórze

16 Listopada 2020

Wsłuchując się w głosy i niedawne protesty mieszkańców Zielonejgóry wynikające z dużego natężenia ruchu przejeżdżających drogą powiatową pojazdów ciężkich przez tę miejscowość, Starosta Szamotulski podjęła działania zmierzające do zminimalizowania tej uciążliwości. W sprawę zaangażował się także Wojewoda Wielkopolski, w imieniu którego Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa zwrócił się do Starosty z wnioskiem o wprowadzenie na tej drodze zakazu wjazdów samochodów ciężarowych. Wcześniej Zarząd Dróg Powiatowych w Szamotułach wprowadził inne ograniczenie w postaci znaku ograniczającego prędkość ruchu pojazdów ciężkich do 30 km na godzinę. Niestety to ograniczenie w ocenie mieszkańców nie było respektowane przez kierujących pojazdami. Przeprowadzono także konsultacje z projektantami, które jednak niczego nie wniosły - problemem jest zbyt wąską droga z ostrymi zakrętami oraz brakiem miejsca na przebudowę. Warto zaznaczyć, iż problemy związane z ruchem pojazdów ciężkich oraz wynikające z tego faktu sytuacje niebezpieczne były zgłaszane już wcześniej przez mieszkańców. Po ostatnich protestach Starosta spotkała się z Wicewojewodą Wielkopolskim Maciejem Bieńkiem, Dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Szamotułach, Wójtem Gminy Obrzycko, Nadleśniczym Nadleśnictwa Oborniki oraz wystosowała także prośbę do Policji o zwiększenie nadzoru. Wobec przeprowadzonych konsultacji i braku możliwości wprowadzenia innego skutecznego rozwiązania problemu, ZDP w Szamotułach podjął wstępne działania związane z wprowadzeniem wnioskowanego zastosowania znaku B-5 „zakaz wjazdu samochodów ciężarowych” na drodze powiatowej nr 1846P w miejscowości Zielonagóra, na odcinku ul. Wiejskiej od skrzyżowania z ul. Zamkową do skrzyżowania z ul. Stobnicką. Biorąc pod uwagę konieczność uzyskania szeregu uzgodnień innych zarządców dróg i opracowanie projektu, planowane wprowadzenie ograniczenia to połowa roku 2021.