Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/XV Amatorski Konkurs Gwarowy

XV Amatorski Konkurs Gwarowy

30 Października 2023

Polska gwara jest niezwykła, kojarzy nam się z dzieciństwem i stronami rodzinnymi, jest czymś bliskim naszemu sercu. W zeszły czwartek, tj. 26 października, wszyscy obecni w Kinie Halszka mogli podziwiać występy uczniów w XV Amatorskim Konkursie Gwarowym „Godejma po naszymu”.

Konkurs wzbudził duże zainteresowanie uczestników z całego powiatu, a w komisji zasiadły autorytety w dziedzinie gwary poznańskiej: Juliusz Kubel oraz Waldemar Kurowski.

Wydarzenie to zostało wsparte przez Powiat Szamotulski, który na miejscu reprezentowała Beata Hanyżak Starosta Szamotulski.

Spośród 18 prezentacji w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych, siedmiu w kategorii klas 7-8 szkół podstawowych i jednej ze szkół ponadpodstawowych nagrody i wyróżnienia otrzymali:

W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:

  • I nagrodę otrzymała Natalia Stieler - SP w Otorowie („Kakuś”, autor: Marian Antoni Bartkowiak),
  • II nagrodę otrzymała Hanna Springer - SP w Kaźmierzu („Beniu i Eda”),
  • III nagrodę jury przyznało ex aequo: Hannie Roszkiewicz - SP w Nojewie („Nasze rogale”, autor: Marek Szymański) oraz jedynej uczestniczce prezentującej gwarę szamotulską Milenie Machaj, uczennicy SP nr 3 w Szamotułach („Było nas w dumu trzech braci”, tekst spisała zasłyszany w dzieciństwie znana w Szamotułach gwarzystka p. Anna Czerniak).

Wyróżnienie w kategorii otrzymał Jan Komin - SP nr 2 w Szamotułach („Paweł i Gaweł po naszymu”, autor: Marek Szymański).

W kategorii klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych nagrody otrzymały:

  • I miejsce: duet Zofia Bembnista i Maria Domaniecka ze SP w Kaźmierzu (skecz „O naszyj Lani” którego autorką nie pierwszy raz jest nauczyciel prowadząca p. Aleksandra Napierała).
  • II nagrodę otrzymała zaś Zuzanna Bożyczko - SP w Przyborowie.

Na scenie można było również posłuchać słynnej nowotomyskiej „Kapeli Zza Winkla”.

do góry