Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Wykład o akcji Bollwerk

Wykład o akcji Bollwerk

13 Lutego 2024

8 lutego w sali koncertowej Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach Marcin Podemski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu wygłosił wykład o akcji Bollwerk, która miała miejsce w nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. W spotkaniu zorganizowanym przez szamotulskie koło WSPAK wzięli udział członkowie i sympatycy stowarzyszenia z kilku szamotulskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół nr 3.

Spotkanie rozpoczął od kilku słów wstępu opiekun szamotulskiego koła WSPAK Piotr Gotowy. Następnie głos zabrał Marcin Podemski z poznańskiego oddziału IPN.

Brawurowa akcja Bollwerk była najgłośniejszym atakiem konspiratorów na okupantów niemieckich w Warthegau, jak Niemcy nazywali Wielkopolskę. W nocy z 20 na 21 lutego 1942 r. kilkunastu żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem st. sierżanta Michała Garczyka „Kuby” podpalił niemieckie magazyny żywności, broni, umundurowania znajdujące się w porcie nad Wartą. Ta brawurowa akcja polegała na skonstruowaniu urządzenia, które doprowadziło do spalenia kilku magazynów. W wyniku tej akcji Niemcy ponieśli ogromne straty - spłonęło zaopatrzenie dla żołnierzy III Rzeszy na froncie wschodnim warte ok. 1,5 mln ówczesnych marek. Akcja Bollwerk przyczyniła się do znacznego opóźnienia w zaopatrzeniu wojsk niemieckich w tym newralgicznym dla Niemców okresie II wojny światowej. Wydawało się, że dywersanci nie pozostawili po sobie śladu. Jednak śledztwo poznańskiego Gestapo doprowadziło do ujęcia niemal wszystkich sprawców tej akcji. Przez brutalne tortury i późniejsze umieszczenie w niemieckich obozach koncentracyjnych wielu z nich straciło życie. Akcja Bollwerk była jedną z większych akcji prowadzonych w konspiracji.

do góry