Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/WORLD CAFE w szamotulskim Zespole Szkół nr 1

WORLD CAFE w szamotulskim Zespole Szkół nr 1

8 Kwietnia 2019

Zespół Szkół nr 1 w Szamotułach od początku roku realizuje projekt PAH ,,Szkoła Humanitarna”, w ramach którego grupa młodzieży uczy się, jak patrzeć, by dostrzec globalne problemy, docenić inne kultury i co zrobić, by pomóc tym, którzy pomocy potrzebują. Jednym z podjętych działań, które miało otworzyć młodych na inność w kontekście kulturowym, było zorganizowanie spotkań z ludźmi, którzy wywodzą się z różnych kręgów kulturowych.

Młodzież w ramach projektu podjęła współpracę z Gminą Żydowską, Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym i Stowarzyszeniem ,,Jeden Świat” z Poznania. Podczas spotkania z Imamem Youssefem Chadidem rozmawiali o kulturze muzułmańskiej, o tradycji islamu w różnorodnych kontekstach. Wyjazd edukacyjny dał młodzieży nie tylko możliwość poznania drugiego człowieka, który ma inną religię i tradycję, ale także dostrzec relacje Europy z Żydami, Arabami czy Muzułmanami. Była to dobra okazja, by poszukać wartości, które łączą ludzi z różnych grup oraz dostrzec poczucie jedności i wspólnotowości, a także nauczyć się postaw tolerancji w dialogu międzywyznaniowym. Rozmowy z wolontariuszkami z Ukrainy i Mauritus (Intisar i Prema) pozwoliły na poznanie kultur, które są młodzieży nieznane, czasem medialnie zafałszowane.

Swobodna rozmowa przy ciastku i kawie była okazją do obalenia pewnych stereotypów dotyczących odbierania i oceny innych kultur. Okazuje się, że to co nieznane, może okazać się niezwykle interesujące dla młodych ludzi. Rozmowy często dotyczyły codzienności, pewnych zachowań, gestów związanych z daną kulturą. Młodzież przekonała się, że zachowanie inne niż te, które my znamy, nie musi być gorsze czy złe. Wychowujemy się i żyjemy w różnych kręgach kulturowych i to warunkuje nasze życie. Spotkania z ludźmi, którzy wywodzą się z innych kręgów kulturowych to bardzo pozytywne doświadczenie.

Treść i zdjęcia: Zespół Szkół nr 1 w Szamotułach

do góry