Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Sprzęt medyczny za 1,8 miliona trafił już na oddziały (..)

Sprzęt medyczny za 1,8 miliona trafił już na oddziały szpitalne

19 Grudnia 2022

Dzięki współpracy Miasta i Gminy Szamotuły ze Stowarzyszeniem Metropolia Poznań Szpital Powiatowy w Szamotułach otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 800 000 zł. W piątek 16 grudnia uroczyście oddano do użytku nowo zakupiony sprzęt.

Współpraca Miasta i Gminy Szamotuły z Metropolią Poznań zapewniła SPZOZ w Szamotułach możliwość pozyskania dodatkowego wyposażenia, które znacznie podniesie jakość udzielanych świadczeń. Pieniądze przeznaczono na modernizację Działu Radiologii, który został zaopatrzony w nowoczesne aparaty RTG i USG. Na oddziały szpitalne zakupiono m.in. aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, centralę do monitorowania funkcji życiowych oraz defibrylator. Dodatkowo Oddział Ginekologiczno-Położniczy wyposażony został w nowoczesne łóżko porodowe.

Pozyskane środki pozwoliły również na zakończenie przedostatniego etapu wymiany łóżek szpitalnych z manualnych na elektryczne, dzięki zakupowi 25 sztuk. Finalizacja tego wieloletniego projektu planowana jest na wiosnę kolejnego roku. Po jego ukończeniu wszystkie szpitalne łóżka będą już sterowane elektrycznie.

W piątek 16 grudnia przedstawiciele Metropolii Poznań odwiedzili SPZOZ w Szamotułach, aby uroczyście oddać do użytku zakupiony sprzęt. W spotkaniu brali udział również Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Wicestarosta Szamotulski Rafał Zimny, Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierz Kaczmarek, Zastępca Burmistrza Dariusz Wachowiak oraz pracownicy Szpitala.

- Dziękuję prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi oraz Członkom Zarządu Metropolii Poznań za pomoc w pozyskaniu kolejnego dofinansowania. Dziękuję również burmistrzowi Miasta i Gminy Szamotuły Włodzimierzowi Kaczmarkowi, szamotulskiemu samorządowi oraz Pani Staroście Beacie Hanyżak za zaangażowanie i współpracę w tej sprawie. Wspólnie staramy się zapewniać jak najwyższe standardy Pacjentom naszego szpitala - mówił podczas spotkania Remigiusz Pawelczak, dyrektor SPZOZ w Szamotułach.

Medyczne zakupy placówki w Szamotułach to kolejny krok realizacji porozumienia podpisanego 11 marca 2021 r. Samorządy Metropolii Poznań ustaliły wtedy z powiatami szamotulskim, obornickim i śremskim oraz z przedstawicielami szpitali podział 13 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie trafiło do 7 szpitali, w tym SPZOZ w Szamotułach.

- Ten sprzęt medyczny to kolejny dowód na to, jak ważna jest współpraca samorządów i jak konkretne korzyści może przynieść mieszkańcom - podkreślił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i prezes Metropolii Poznań - To właśnie dzięki dobremu współdziałaniu udało nam się zdobyć dofinansowanie. Nawet najlepsi lekarze nie mogą pomagać na miarę swoich możliwości, jeśli nie mają dobrej aparatury. Dlatego regularnie finansujemy inwestycje dla szpitali - nie tylko w Poznaniu.

- Współpraca między gminą a starostwem jest wzorcowa, jak widać w szerszym metropolitalnym gronie - dodał Włodzimierz Kaczmarek, burmistrz Szamotuł i członek Zarządu Metropolii Poznań - Chcę powiedzieć, że robimy po prostu to, co do nas należy. Dla mieszkańców najważniejsze, że ten sprzęt jest i że już im służy. To kolejny z widocznych efektów współpracy między samorządami. Na dniach uruchamiamy linię Poznańskiej Kolei Metropolitalnej przez Szamotuły, a pracujemy też m.in. nad węzłem komunikacyjnym.

- Dziękuję za to, że ten nowoczesny sprzęt już służy wszystkim mieszkańcom naszego regionu - zaznaczyła Beata Hanyżak, starosta szamotulski - Bardzo cieszę się, że w imieniu Powiatu Szamotulskiego, który jest organem prowadzącym dla szpitala, mogę razem z wicestarostą podziękować wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Zakupiony sprzęt to efekt dobrej współpracy z gminą Szamotuły, a konkretnie z Burmistrzem Włodzimierzem Kaczmarkiem, to efekt wysłuchania i zrozumienia naszych potrzeb przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań na czele z jej Prezesem Panem Prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem i to także efekt dużego zaangażowania całej załogi naszego szpitala na czele z Dyrektorem Remigiuszem Pawelczakiem.

 

do góry