Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Przywołanie z niepamięci

Przywołanie z niepamięci

13 Czerwca 2023

Po wielu miesiącach uczniowie wraz z opiekunami z I Liceum Ogólnokształcącego w Szamotułach zakończyli główne prace w projekcie " Przywołanie z niepamięci". Na prace projektowe otrzymali dofinansowanie z Muzeum Polin w ramach programu "Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe". 

Celem projektu było przywrócenie do społecznej pamięci sylwetek osób, rodzin żydowskich i niemieckich niegdyś mieszkających w Szamotułach. Informacje biograficzne  stały się punktem wyjścia do działań artystycznych. Uczniowie stworzyli oryginalne teksty, plakaty i grafiki.

W realizacji projektu uczniowie zostali wsparci przez profesor Joannę Roszak, profesora Krzysztofa  Balcerowiaka i Damiana Kłaczkiewicza. Opiekunowie grup czuwali nad jakością dzieł. W ciągu wielu miesięcy zbierania informacji i kompletowania wiadomości o dawnych obywatelach Szamotuł dotarli, między innymi, do Nowego Jorku, gdzie znajdują się archiwalia związane z Szamotułami. Dzięki wskazówkom pana Andrzeja Nowaka pozyskali kilka projektów architektonicznych przechowywanych w nowojorskiej bibliotece The Jewish Theological Seminary. Między innymi dowiedzieli się jaki był projekt budynku szkoły żydowskiej w Szamotułach w 1897 roku.

Wystawa w szkole dokumentuje pracę autorów oraz ich mentorów.  Projekt został wsparty przez Muzeum - Zamek Górków i SzOK.

do góry