Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Podsumowanie imprez i eventów w 2023 r.

Podsumowanie imprez i eventów w 2023 r.

6 Lutego 2024

Rok 2024 już się rozpoczął, więc jest to idealny czas, żeby przypomnieć sobie najważniejsze imprezy które miały miejsce na terenach Powiatu Szamotulskiego w ostatnich 12 miesiącach. W minionym roku zorganizowano wiele wydarzeń sportowych, także o zasięgu międzynarodowym, cieszących się dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności oraz szereg o charakterze regionalnym i lokalnym. Przypominamy kilka z nich.

Naszą listę zaczniemy od dwóch imprez skali międzynarodowej odbywających się w Baborówku - Baborówko Jumping Show oraz Baborówko Driving Show. Obydwie imprezy objęła patronatem Starosta Szamotulski Beata Hanyżak i zostały wsparte przez Powiat Szamotulski. Podczas Baborówko Jumping Show miał miejsce najważniejszy konkurs, czyli Grand Prix Baborówka. Zawodnicy z siedmiu krajów walczyli o cenne punkty do Światowego Rankingu i pulę nagród wynoszącą ponad 100 000 złotych. Najlepszym zawodnikiem okazał się po raz drugi Dawid Kubiak wraz z Anastacią III.

Z kolei podczas Baborówko Driving Show odbywały się konkursy zręczności powożenia indywidualne oraz drużynowe. W zawodach indywidualnych najlepszy okazała się reprezentant Stanów Zjednoczonych Jacob Arnold. Z Polaków najwyższą, 5 lokatę uzyskała Weronika Kwiatek. W konkursie drużynowym nasza reprezentacja znalazła się na 3 miejscu podium.

Dla fanów piłki nożnej istotnym wydarzeniem było 75-lecie Warty Wartosław. Żeby uczcić to wielkie wydarzenie klub zaprosił swoich sympatyków na stadion, gdzie odbył się wyjątkowy 45-minutowy mecz z udziałem byłych zawodników Warty.

Dla sympatyków imprez kulturalnych wyjątkowym przeżyciem był Galowy Koncert z okazji 30-lecia istnienia Zespołu Tańca Polskiego „Wronki”. Impreza została wsparta przez Powiat Szamotulski. W pierwszej części koncertu zaprezentowano tańce z różnych regionów kraju - tańce rzeszowskie, śląskie, cieszyńskie i lubelskie. Nie mogło zabraknąć oczywiście folkloru ziemi szamotulskiej, tym razem w premierowych choreografiach. Druga część składała się z różnorodnych choreografii, dla których folklor jest inspiracją i sposobem do artystycznego wyrażania siebie.

W stolicy powiatu odbył się III Przegląd Folkloru i Twórczości Ziemi Szamotulskiej ,,Jakżem Jechoł do Szamotuł”. Wystąpiły w nim zespoły taneczne, śpiewacze, kapele oraz soliści instrumentaliści, gawędziarze i śpiewacy ludowi z powiatu szamotulskiego oraz całej Wielkopolski. Nie mogło również zabraknąć Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Przegląd został wsparty przez Powiat Szamotulski.

W okresie wakacyjnym w Szamotułach wystąpiło wiele zespołów w ramach Koncertowego Lata. Łącznie odbyło się 16 koncertów - była to podróż przez najróżniejsze style muzyczne: od rocka, poprzez jazz aż po disco.

Podczas IX edycji UFO, czyli międzynarodowego Ulicznego Festiwalu Osobliwości pojawiły się żywe rzeźby, które nawiązywały do aspektów związanych z ochroną środowiska czy historią. Nie zabrakło również artystów prezentujących przekaz STOP wojnie.

W Muzeum Zamek Górków w Szamotułach miał miejsce również IV Międzynarodowy Festiwal im. Scharwenków, na którym goście mogli podziwiać koncerty solowe i kameralne promujące zarówno młodych adeptów sztuki instrumentalnej, jak i uznanych artystów międzynarodowych. Organizatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Procello.

Czerwcowy, sportowy weekend w Powiecie Szamotulskim był wydarzeniem, w którym każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Imprezy zostały wsparte przez Powiat Szamotulski, a nasi mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu wydarzeniach jako kibice i zawodnicy. Odbyły się biegi, mecze piłkarskie, siatkarskie, boks, kajakarstwo a osoby, które nie przepadają za zmęczeniem fizycznym mogły obserwować rywalizację w warcabach, w których pracować musiał umysł.

Finał Czwartków Lekkoatletycznych jest cykliczną imprezą na stałe wpisaną w kalendarz wydarzeń sportowych powiatu szamotulskiego. W zawodach wzięło udział 120 uczestników, którzy rywalizowali w konkurencjach biegowych i technicznych: 60m, 300m, 600m, 1000m, skok w dal, rzut piłeczką palantową.

Pojawił się również u nas wybitny tyczkarz, olimpijczyk Piotr Lisek. Mityng „Lisek w domu” odbył się w rodzinnej miejscowości najlepszego polskiego tyczkarza - Dusznikach. Skoczków dopingowało ponad dwa tysiące kibiców.

V Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Sztuki Tanecznej i Akrobatyki Powietrznej w Pniewach również przyciągnął masę ludzi. Zawody zostały wsparte przez Powiat Szamotulski. Przez trzy dni w Hali OSiR w Pniewach podziwialiśmy pokazy taneczne, cyrkowe i akrobatyczne solistów i zespołów z 34 polskich miast oraz z 3 miast ukraińskich. W tym roku na scenie wystąpiło łącznie 575 uczestników w 328 prezentacjach artystycznych.

Kolejną imprezą artystyczną był Ogólnopolski Turniej w Gimnastyce Artystycznej Grup Rekreacyjnych Releve Cup, który odbył się w hali Wacław w Szamotułach. Udział w turnieju wzięło ponad 200 uczestniczek z kilkunastu klubów z całego kraju.

Jednym z największych wydarzeń sportowych w tym roku była kolejna edycja popularnego turnieju siatkówki Amica CUP. Wystąpiły na nim cztery zespoły: #Volley Wrocław, niemiecki Dresdner SC, czeska Dukla Liberec oraz węgierski Vasas Obuda Budapeszt. To były trzy dni fantastycznych emocji, podczas których kibice bawili się wyśmienicie dopingując wszystkie drużyny.

Kolejne dwie ważne imprezy były prawdziwą gratką dla biegaczy - w Szamotułach odbył się Samsung Półmaraton, natomiast we Wronkach I Bieg Puszczy. Obie imprezy cieszyły się sporym powodzeniem i przyciągnęły wielu chętnych. Biegi w Szamotułach i Wronkach miały charakter promocji i zachęcania do uprawiania aktywności sportowej, pomimo prowadzonej klasyfikacji i pomiaru czasu wszyscy biegacze otrzymali medale a zwycięzcy nagrody.

Jedną z ważniejszych imprez bieżącego roku była kolejna edycja Pucharu Polski w Wyścigach Psich Zaprzęgów Koźle/Szamotuły 2023. Odbyła się ona przy wsparciu Powiatu Szamotulskiego oraz pod patronatem Starosty. Wydarzenie to przyciągnęło, jak co roku, wielu uczestników oraz fanów psich zaprzęgów.

We Wronkach odbyły zawody Samsung River Triathlon Series, który był wspierany przez Powiat Szamotulski. Zorganizowano sześć imprez triathlonowych na rzece Warta, a zawodnicy rywalizowali na dystansach 1/8 oraz 1/4.

Wielu pasjonatów wędkarstwa było obecnych na Powiatowych Zawodach Wędkarskich. Udział w nich wzięło 13 drużyn. Drużynowo I miejsce zdobyła drużyna Koła PZW 125 Szamotuły Miasto, w kategorii indywidualnej I miejsce zajął Piotr Konieczny, natomiast Statuetka Największa Ryba powędrowała do Macieja Machnika.

Na początku września odbył się VII Powiatowy Rajd Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych -Powiat Szamotulski wsparł organizację tego wydarzenia. W wydarzeniu wzięło udział 90 uczestników Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz 40 strażaków, którzy przeprowadzali konkurencję oraz opiekowali się drużynami. Zawodnicy konkurowali ze sobą w ośmiu konkurencjach, m.in. strzelanie do celu, pierwsza pomoc, musztra czy test wiedzy pożarniczej. Długość rajdu wynosiła 6 km.

do góry