Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Podpisanie porozumienia rozszerzającego zasięg (..)

Podpisanie porozumienia rozszerzającego zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM)

5 Lipca 2022

4 lipca 2022r. zostało podpisane porozumienie rozszerzające zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) do stacji Wronki. To ostatni etap w rozwoju PKM zainaugurowanej w czerwcu 2018 roku. Od stycznia 2023r zacznie kursować na tej linii 20 par pociągów. Działania te poprawią dostępność komunikacyjną mieszkańców. Częstotliwość kursowania pociągów PKM w godzinach szczytu przewozowego średnio co 30 minut zapewni pasażerom odpowiedni komfort podróżowania.

Przedstawicielami Powiatu Szamotulskiego byli Wicestarosta Szamotulski Rafał Zimny oraz Członek Zarządu Powiatu Szamotulskiego Kazimierz Michalak. Sygnatariuszami porozumienia byli także: Wojciech Jankowiak - Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Jacek Jaśkowiak - Prezydent Miasta Poznania, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Jan Grabkowski - Starosta Powiatu Poznańskiego, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Piotr Zalewski - Członek Zarządu Powiatu Poznańskiego, Szamotulskiego  oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego, położonych wzdłuż linii 351, na trasie Poznań Główny - Wronki (Gmina Rokietnica, Gmina Szamotuły, Gmina Wronki).

Poznańska Kolej Metropolitalna to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych, oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie. Inicjatywa jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, w tym Powiat Szamotulski.