Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Owocna wizyta Wojewody Wielkopolskiego Michała (..)

Owocna wizyta Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego w Powiecie Szamotulskim

1 Czerwca 2021

Wczoraj, 31 maja br. miało miejsce historyczne dla Powiatu Szamotulskiego wydarzenie. Włodarze Powiatu - Starosta Szamotulski Beata Hanyżak oraz Rafał Zimny, przy kontrasygnacie Skarbnika Powiatu Artura Biniaka podpisali z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim rekordową co do wartości umowę  w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To ponad 5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Dróg na przebudowę drogi powiatowej Śmiłowo - Gałowo, w kierunku  Śmiłowo - Jastrowo wraz z budową ronda w miejscowości Jastrowo. Realizacja tego zadania wpłynie na zwiększenie dostępności do zlokalizowanych w obrębie drogi i projektowanej przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu obwodnicy Szamotuł terenów inwestycyjnych przeznaczonych pod aktywizacje gospodarczą.

W Starostwie Powiatowym w Szamotułach podpisano również wczoraj umowę na dofinansowanie dla Powiatu Nowotomyskiego, który reprezentowany był przez Starostę Nowotomyskiego Andrzeja Wilkońskiego, Wicestarostę Nowotomyskiego Marcina Brambora oraz panią Skarbnik Barbarę Golon. Ponad 2 mln zł dofinansowania na przebudowę drogi powiatowej na odcinku w m. Śliwno. Przebudowa drogi ułatwi mieszkańcom Śliwna bezpieczny dojazd do zakładów pracy, szkół a także urzędów, instytucji społecznych i kulturalnych mających siedzibę w Dusznikach i Nowym Tomyślu oraz Kuślinie.

Następnym punktem wizyty Wojewody Wielkopolskiego na ziemi szamotulskiej było spotkanie robocze z wójtami i burmistrzami gmin i miast z terenu Powiatu Szamotulskiego, Członkami Zarządu Powiatu Szamotulskiego oraz Przewodniczącym Rady Powiatu Szamotulskiego Radosławem Łanoszką. Podejmowanym tematem rozmów były bieżące sprawy z życia społeczności lokalnej.

Po owocnej dyskusji Pan Wojewoda Wielkopolski udał się do szamotulskiego szpitala, gdzie w obecności Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak dyrektora Remigiusza Pawelczaka oraz pozostałych gości podpisano umowę na zakup ambulansu systemowego typu „P” o wartości 480 tys. zł. Środki finansowe na ten cel pochodzą z rezerwy premiera, które dzięki wsparciu Wojewody Wielkopolskiego przeznaczone zostaną na zakup nowej karetki.  

Kolejnym etapem wizyty  była uroczystość wręczenia promes na zakup 32 wozów strażackich oraz decyzji o włączeniu jednostek OSP do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, która odbyła się na terenie Muzeum - Zamek Górków. W wydarzeniu  udział brał także nadbryg. Arkadiusz Przybyła, zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz Wielkopolski Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej st. bryg. Dariusz Matczak.

W 2021 roku, zakupione zostaną 32 wozy strażackie o łącznej wartości przekraczającej 27 mln zł.

Powodem do radości jest również  fakt, że nasza rodzima dusznicka jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej wzbogaci się w nowy wóz strażacki, a baborowska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej decyzją Wojewody  zostanie  włączona do struktur krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego.

Oba te wydarzenia przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa mieszkańców oraz samych strażaków.

do góry