Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Obchody Dnia Niepodległości w Szamotułach

Obchody Dnia Niepodległości w Szamotułach

13 Listopada 2023

W miniony weekend obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z okazji tego wyjątkowego dla wszystkich Polaków dnia Starosta Szamotulski Beata Hanyżak w miniony piątek gościła w szamotulskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 3 oraz w Zespole Szkół im. Jana Brzechwy.

W podstawówce motywem przewodnim święta był projekt edukacyjny "Szamotuły - moja mała ojczyzna", realizowany w partnerstwie z Muzeum Zamek Górków w Szamotułach, podczas którego zaprezentowano pracę grup projektowych ze wskazaniem na wyjątkową rolę Szamotuł i Wielkopolski w naszej historii. Natomiast w ZS im. Jana Brzechwy odbyła się uroczysta akademia pt. „Kronika Niepodległości”, która opowiadała historię Polaków podczas zaborów.

W sobotę w Bazylice szamotulskiej odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny, podczas której wystąpił chór Cantabile. Po mszy oddano hołd pod pomnikiem walczących o wolność Ojczyzny. Tego samego dnia w hali Nałęcz miał miejsce koncert zespołu Chłopcy z Placu Broni, który został zorganizowany przez Powiat Szamotulski oraz Szamotulski Ośrodek Kultury. Atmosfera była wyjątkowa a zespół zaprezentował swoje kultowe utwory o miłości, pokoju, wolności i przyjaźni.

Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach przystąpił do akcji „Żywa flaga” i „Szkoła do hymnu”. W przeddzień Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele szkoły wzięli udział w obu akcjach. 

do góry