Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Nauka w służbie bezpieczeństwa Pacjentów - współpraca (..)

Nauka w służbie bezpieczeństwa Pacjentów - współpraca Politechniki Łódzkiej i Szpitala w Szamotułach

29 Lipca 2021

podpisanie listów intencyjnychW dniu 29 lipca 2021, pod patronatem Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak, Dyrektor SPZOZ
w Szamotułach Remigiusz Pawelczak podpisał list intencyjny z Politechniką Łódzką Wydziałem Mechanicznym oraz Instytutem Maszyn Przepływowych reprezentowanymi przez Rektora Politechniki Łódzkiej dyrektora Instytutu Maszyn Przepływowych prof. dr hab. inż. Krzysztofa Jóźwika.

Strony wyrażają chęć nawiązania współpracy w ramach międzynarodowego projektu AnBaCo “Warstwy antybakteryjne zol-żel zawierające nanocząstki węgla”, który będzie realizowany przez Politechnikę Łódzką w ramach programu M-ERA.NET na lata 2020-2023 we współpracy z Uniwersytetem Technicznym w Libercu w Czechach oraz koszalińską firmą TERMEX. Celem projektu jest weryfikacja działania warstw antybakteryjnych zol-żel w warunkach szpitalnych. Wyniki badań wykażą czy klamki, uchwyty, poręcze pokryte warstwą antybakteryjną opracowaną w projekcie, sprawdzą się w szpitalu. Koordynatorem projektu ze strony Politechniki Łódzkiej jest dr inż. Anna Karczemska.

Jeśli badania zakończą się sukcesem, mamy nadzieję, że warstwy antybakteryjne i antywirusowe będzie można wykorzystać do pokrycia elementów w urzędach i innych budynkach starostwa powiatowego, w tym między innymi w domach pomoc społecznej.  - mówi Beata Hanyżak, Starosta Szamotulski.

do góry