Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Nasi gimnazjaliści na drugim zjeździe Uniwersytetu (..)

Nasi gimnazjaliści na drugim zjeździe Uniwersytetu Młodych Przyrodników

7 Lutego 2019

W miniony czwartek, 31 stycznia, uczniowie klas III gimnazjum w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach po raz drugi wyruszyli na spotkanie z naukami przyrodniczymi na Wydział Inżynierii Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Był to kolejny dzień zajęć odbywających się w ramach Uniwersytetu Młodych Przyrodników.

Tym razem każda 12-13 osobowa grupa po zapoznaniu się z budową i zasadą działania niwelatora dokonywała pomiarów terenu przy jego użyciu. W tym samym czasie członkowie innej grupy wykorzystując specjalne programy komputerowe (QGIS lub ArcGIS) wyznaczali stopnie zagrożenia gleb konkretnej gminy erozją wietrzną i wodą powierzchniową. W kolejnych modułach ćwiczeniowych uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie ma retencjonowanie i zagospodarowanie wód opadowych na terenach zabudowanych i samodzielnie sporządzili projekty zagospodarowania terenu biorąc pod uwagę możliwości ich wykorzystania. W części dotyczącej roli drzew w środowisku i procedur postępowania w przypadku konieczności ich  wycinki młodzież wykorzystując odpowiednie akty prawne obliczała wartość opłaty i kary za wycięcie drzewa.

Podobnie jak podczas poprzedniej wizyty i tym razem gimnazjaliści mieli okazję zetknąć się z innym niż w szkole sposobem prowadzenia zajęć, wykazując przy tym chęci i duże zaangażowanie.

Treść i zdjęcia: Szkolny koordynator projektu Katarzyna Jakubowska - nauczycielka biologii w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach