Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Narada w związku ze wzrostem zachorowań

Narada w związku ze wzrostem zachorowań

22 Września 2020

W poniedziałek, 21 września br. , w związku z sytuacją epidemiologiczną w powiecie i ograniczeniem działalności przez szpital w Szamotułach, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak zwołała zdalną naradę w tej sprawie. Podczas wideokonferencji dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Agnieszka Jachnik, dyrektor SP ZOZ w Szamotułach Remigiusz Pawelczak oraz Zastępca Dyrektora SP ZOZ w Szamotułach ds. Lecznictwa Anna Kubicka przedstawili  aktualną sytuację epidemiologiczną w powiecie, w szczególności w szamotulskim szpitalu powiatowym.

Przedstawiciele lecznicy poinformowali, że obecnie, ze względu na wykrycie zakażenia wirusem SARS-CoV 2 wśród personelu Oddziału Chirurgicznego, wstrzymane pozostają przyjęcia planowe. 12 osób z personelu oraz kilkudziesięciu Pacjentów zostało objętych kwarantanną. Pacjenci, którzy pozostali na Oddziale, znajdują się pod opieką Ordynatora. Podoba sytuacja ma miejsce na oddziałach: Dziecięcym, Noworodkowym oraz Ginekologiczno-Położniczym.

Trwają badania pracowników z zamkniętych oddziałów. Natychmiast po otrzymaniu wyników zostaną podjęte decyzje w sprawie ponownego otwarcia oddziałów lub przedłużenia przerwy. Dyrektor będzie informował na bieżąco.

Personel szpitala otrzymał dodatkowe obowiązki związane z epidemiologicznym zabezpieczeniem jednostki. Od 14-stego uruchomiono punkt pobrań wymazów (tzw. drive thru) dla osób spoza środowiska szpitalnego.

Pozostałe Oddziały Szpitala: Wewnętrzny, Ratunkowy (SOR) oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej terapii pracują w normalnym trybie. Sposobu funkcjonowania nie zmieniają wszystkie poradnie specjalistyczne. Do dyspozycji Pacjentów pozostają pracownie diagnostyczne i rehabilitacja oraz Punkt Krwiodawstwa. Pracę ograniczyło jedynie laboratorium analityczne, które świadczy obecnie usługi wyłącznie na rzecz pacjentów szpitala.

Agnieszka Jachnik, Dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przekazała, że w miniony weekend wykryto 7 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV 2 na terenie Powiatu Szamotulskiego. Na chwilę obecną zakażonych  jest 19 osób. 3 z nich są hospitalizowane, 3 przebywają w izolatorium, a 13 zostało objętych izolacją domową. Dyrektor wskazała, że ogniskami choroby w naszym powiecie są również: wesele oraz szkolenie. Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna monitoruje w szczególności także szkoły.

Starosta Szamotulski Beata Hanyżak zapowiedziała kolejne spotkania monitorujące stan epidemiologiczny Powiatu Szamotulskiego jeszcze w tym tygodniu.