Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Modernizacja energetyczna budynku stacji uzdatniania wody w (..)

Modernizacja energetyczna budynku stacji uzdatniania wody w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach

25 Sierpnia 2023

Budynek stacji uzdatniania wody w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach przeszedł gruntowną modernizację energetyczną. W jednej części znajdują się urządzenia i instalacje zapewniające szpitalowi wodę z własnego ujęcia. Druga część została wykorzystana na archiwum zakładowe.

Celem modernizacji 40-letniego budynku było zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz cieplną. Zamontowano panele fotowoltaiczne z pompą ciepła i rekuperacją, ocieplono fundamenty, podłogę, ściany i dach. Wymieniono także stolarkę i wykonano nowe posadzki. Zamontowano oświetlenie energooszczędne oraz system do zarządzania energią.

Po modernizacji emisja dwutlenku węgla zostanie zredukowana o 99%. Roczna oszczędność kosztów energii to ponad 18 tys. zł. Zapotrzebowanie w energię elektryczną oraz cieplną w budynku spadnie o 99,76%! Dzięki modernizacji obiektu, emisja gazów cieplarnianych zostanie zmniejszona. Będzie to ekwiwalent 3800 posadzonych drzew.

Wygospodarowane podczas remontu wolne pomieszczenia, dyrektor Remigiusz Pawelczak postanowił przeznaczyć na archiwum zakładowe. Dzięki temu zakład przeniesie do szpitala archiwalne dokumenty z danymi pacjentów, od dziesiątek lat składowane w archiwum zewnętrznym. Na zakup nowoczesnych regałów Szpital przeznaczył 133 tys. zł, co ma się zwrócić w ciągu 37 miesięcy.

Pieniądze na modernizację budynku szpital pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja wyniosła 548 tys. zł. Szpital z własnych środków wydał dodatkowo 288 tys. zł.

We wtorek 22 sierpnia obiekt obejrzały poseł Marta Kubiak i starosta szamotulski Beata Hanyżak zapoznały się z efektami inwestycji. Dyrektor serdecznie dziękował za współpracę, dzięki której zrealizowano kolejne już przedsięwzięcie.

Pani poseł zwróciła uwagę na poprawę warunków pracy:

- "Jako poseł nie robię niczego dla siebie. Ulepszenia w szpitalu są dla pracowników, żeby im się lepiej pracowało. Ale także dla pacjentów, ponieważ szpital jest przede wszystkim dla nich. Dziękuję państwu za to, że jesteście, że czuwacie nad chorymi i że można na was liczyć".

- "Ja też dziękuję za to, że  współpraca jest ciągła i są efekty. Dziękuję panu dyrektorowi i wszystkim państwu za zaangażowanie" - na zakończenie powiedziała pani Starosta.

do góry