Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Mobilny symulator zagrożeń już wkrótce w Komendzie (..)

Mobilny symulator zagrożeń już wkrótce w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Szamotułach

25 Września 2019

Mobilny symulator zagrożeń już  wkrótce w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Szamotułach

Wczoraj, 24 września br. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej  Straży Pożarnej w Szamotułach miało miejsce uroczyste  przekazanie  umowy  na dofinansowanie zadania pn. „Zakup mobilnego symulatora zagrożeń dla Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach (domek zagrożeń pożarowych wraz z modułem zagrożeń na terenach leśnych i akwenach)”. Uroczystość ta zgromadziła przedstawicieli władz samorządowych gmin naszego powiatu, komendantów i druhów jednostek  ochotniczej straży pożarnej z terenu powiatu szamotulskiego. Komendant Powiatowy Straży Pożarnej w Szamotułach mł. bryg. Ireneusz Pers przyjął od Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu - Jolanty Ratajczak  umowę, której przedmiotem będzie dofinansowanie zakupu ww. pomocy edukacyjnej. O roli jaką  będzie pełnić interaktywna, nowoczesna  pomoc dydaktyczna wspomniał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Dariusz Matczak, wyrażając przy tym słowa wdzięczności dla obecnej na uroczystości Marty  Kubiak Posła na Sejm RP oraz przedstawiciela Powiatu Szamotulskiego w osobie Starosty Szamotulskiego Beaty Hanyżak,  za skuteczną pomoc w przedsięwzięciu. Powiat Szamotulski bowiem jest partnerem w dofinansowaniu zakupu, asygnując na ten cel 10 tys. zł, natomiast  całość zadania to wartość 70 tys. zł. To nie wszystkie dotacje na cele szamotulskiej komendy straży pożarnej, Powiat  Szamotulski z budżetu do końca roku przeznaczy jeszcze 32 tys. na zakup motopompy pożarniczej do usuwania skutków gwałtownych zjawisk pogodowych oraz zakup namiotu pneumatycznego do prowadzenia działań powodziowych i podczas poważnych awarii, na ten cel również  WFOŚiGW przeznaczył łącznie 38 tys. zł. Środki finansowe  w formie symbolicznych czeków zostały przekazane Komendantowi szamotulskiej jednostki straży pożarnej przez Panie Prezes WFOŚiGW podczas uroczystości. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wzbogaci się w ten specjalistyczny sprzęt do końca roku. Natomiast mobilny symulator zagrożeń  będzie służył celom edukacyjnym i prewencyjnym najmłodszej grupie mieszkańców. Zainteresowanie i żywiołowe reakcje obecnych na prezentacji przedszkolaków, były dowodem, że doskonale spełni on swoje zadanie.

Przy okazji spotkania zaproszeni goscie wraz z  Prezesem  Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Jolantą Ratajczak oraz Wiceprezesem Aleksandrą Durowską mieli okazję zwiedzić siedzibę Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Szamotułach i mi. in. zobaczyć efekty inwestycji poczynionych ze środków WFOŚiGW w Poznaniu w latach ubiegłych.