Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Minister Zdrowia Adam Niedzielski w powiatowym szpitalu w (..)

Minister Zdrowia Adam Niedzielski w powiatowym szpitalu w Szamotułach

28 Lipca 2023

27 lipca w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach odbyła się konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. W wydarzeniu wzięli udział Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak oraz Dyrektor szpitala Remigiusz Pawelczak. Omówiono temat dofinansowania placówek ochrony zdrowia i ich dostępności dla pacjentów z niepełnosprawnościami.

Minister Niedzielski przypomniał, że w 2015 roku uruchomiony został program "Dostępność Plus dla zdrowia". Dzięki projektowi, osoby z niepełnosprawnościami mogą poruszać się swobodniej w placówkach medycznych. W ramach programu wydano w Polsce ponad 300 mln zł.

Szpital w Szamotułach również skorzystał z dofinansowania i uzyskał dwa granty. Jeden w wysokości 700 tys. zł na Gabinet Lekarza Rodzinnego (POZ), a drugi w wysokości 2 mln zł bezpośrednio dla szpitala.

Remont w POZ został zakończony, natomiast prace w szpitalu będą trwały do końca sierpnia. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne m.in.: na klatkach zamontowane będą poręcze, na posadzkach położone zostaną wykładziny antypoślizgowe z liniami naprowadzającymi dla osób niewidomych, pojawiły się już tabliczki informacyjne z oznaczeniami w alfabecie Braille’a oraz dodatkowe miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, zakupiono specjalistyczny sprzęt medyczny zwiększający komfort pacjentów m.in.: krzesło kąpielowo-toaletowe, wózki do przewożenia pacjentów w pozycji siedzącej, leżącej i klęczącej, łóżka z elektryczną regulacją położenia, kozetkę lekarską dostosowaną dla pacjentów z otyłością.

Zwrócono też uwagę na kwestię komunikacji. Personel medyczny przeszedł szereg szkoleń, które dotyczyły porozumiewania się i obsługi pacjentów ze szczególnymi potrzebami. W POZ dostępny jest także tłumacz języka migowego online. Zakupiono również mobilne i stacjonarne pętle indukcyjne, czyli system wspomagania słuchu.

Spotkanie było okazją do rozmów o kolejnych planach i projektach realizowanych przez nasz powiatowy szpital.

 

 

do góry