Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach (..)

Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Szamotułach ws. ASF

8 Czerwca 2022

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Szamotułach informuje, że w okresie od stycznia do końca maja 2022 r. na terenie powiatu szamotulskiego znaleziono 20 sztuk padłych dzików, które nie poniosły śmierci w wypadkach drogowych.

Dziki znajdowano na terenach leśnych w okolicach Konina, Podborowa, Rudek - gm. Pniewy i Klemensowa - gm. Ostroróg.

Dodatni wynik badań przeprowadzonych w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF) otrzymano u 19 sztuk zwierząt.

Do powstania ogniska ASF w gospodarstwach utrzymujących świnie dochodzi najczęściej w okresie wczesno-letnim i jesiennym, w sezonie zwiększonego ryzyka przemieszczania wirusa od dzików lub ze środowiska, w którym przebywają.

Z tego też względu, w związku z występowaniem ASF u dzików apeluje się do hodowców trzody chlewnej o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji przy utrzymaniu świń oraz zachowanie szczególnej ostrożności po powrocie z terenu, w którym mogą przebywać dziki.

Źródło: Strona internetowa Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Szamotułach