Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Kodujemy z „ENIGMĄ” w szkołach powiatowych

Kodujemy z „ENIGMĄ” w szkołach powiatowych

13 Stycznia 2022

Pomimo utrudnień związanych z sytuacją pandemiczną na świecie wraz z rozpoczęciem roku szkolnego ruszyła również realizacja projektu współpracy pn. „ENIGMA - Wsparcie nauczania matematyki i informatyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych Metropolii Poznań”. Wśród szkół prowadzonych przez Powiat Szamotulski projektem objęte zostało I Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi oraz Zespół Szkół nr 2 im. Stanisława Staszica w Szamotułach a partnersko również szkoły prowadzone przez Miasto Poznań i Urząd Miasta i Gminy Szamotuły.

Dostawy zamówionego w ramach doposażenia pracowni w szkołach powiatowych sprzętu realizowane były od  września do grudnia 2021 r. i obejmowały m.in.: nowe meble, przybory geometryczne, tablice suchościeralne, sprzęt elektroniczny (tj. tablice interaktywne, urządzenia wielofunkcyjne, projektory czy komputery), a także zestawy do nauki kodowania LEGO. Powiat Szamotulski na ten cel wydatkował dotychczas około 200 tys. zł.

Równolegle w szkołach przeprowadzono rekrutację wśród nauczycieli i uczniów w efekcie czego od listopada w ramach projektu uruchomiono także dodatkowe zajęcia wyrównawcze z matematyki, w których łącznie na chwile obecną udział bierze około 120 uczniów. 

Projekt w kolejnych etapach zakłada również realizację dwóch kursów dla uczniów opartych na pracy z wykorzystaniem zakupionych zestawów do kodowania Lego Mindstrms Education w zakresie:

  •  budowania, programowania i testowaniu rozwiązań opartych na technologii i robotyce,
  • podstaw elektroniki, programów i mechaniki poprzez serię projektów oraz prostych eksperymentów.

Nauczyciele odpowiedzialni za prowadzenie kursów od stycznia do marca br. przejdą szkolenia podnoszące ich kompetencje i umiejętności w pracy z zestawami do kodowania.

W ramach współpracy do czerwca 2023 r. oferta edukacyjna szkół powiatowych zostanie dostosowana do potrzeb uczniów i lokalnego rynku pracy a zwieńczeniem działań będą międzyszkolne konkursy dla uczestników projektu oraz udostępnienie portalu edukacyjnego ENIGMA promującego i popularyzującego matematykę i informatykę.

Projekt jest dofinansowany ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020 oraz z Budżetu Państwa.

Całkowita wartość zadania: 2 259 384,52 zł

Pula środków przeznaczonych dla Powiatu Szamotulskiego: 289 680,93 zł

do góry