Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Informacje o ptasiej grypie

Informacje o ptasiej grypie

15 Stycznia 2020

Informacje o ptasiej grypie

zasady bioasekuracji - ptasia grypa

Jak dotychczas nie stwierdzono na świecie ani jednego przypadku zakażenia wirusem HPAI/H5N8 u człowieka i w chwili obecnej nie ma podstaw do wprowadzania ponadstandardowych środków prewencyjnych w odniesieniu do ludzi. Badania genetyczne wirusa H5N8 wykrytego w Polsce wskazują na typowy profil, charakterystyczny dla wirusów ptasich i brak głównych cech przystosowawczych do organizmu człowieka.

Biorąc jednak pod uwagę ewolucyjne pochodzenie wirusów H5N8 od H5N1 oraz generalnie dużą zmienność wirusów grypy, wskazana jest pewna ostrożność, szczególnie u osób zawodowo mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, takich jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem oraz unikanie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

Wirus szybko ginie w produktach drobiarskich poddanych obróbce termicznej.

Źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/o-grypie-ptakow

Informacje związane z grypą ptaków można także uzyskać w GIW pod numerami telefonów:

22 623 20 89                          22 623 17 17

Informacje o ptasiej grypie - tutaj

Komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii - tutaj

Zalecenia Głównego Lekarza Weterynarii - tutaj