Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Europejski Tydzień Szczepień

Europejski Tydzień Szczepień

24 Kwietnia 2024

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach informuje, że w dniach od 21 do 27 kwietnia 2024 roku obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia, która pragnie zwrócić uwagę na znaczenie szczepień  w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

W Wielkopolsce z roku na rok odnotowuje się coraz więcej osób uchylających się od szczepień. W roku 2023 liczba niezaszczepionych dzieci w naszym regionie wzrosła do 11 730, a w Polsce została przekroczona granica 80 tys. uchyleń od szczepień. PSSE w Szamotułach odnotowała w ubiegłym roku 71 uchyleń.

O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od wykonywanego zawodu czy stylu życia. Dzięki indywidualnemu podejściu oraz coraz lepszej wiedzy, możemy stosować profilaktykę za pomocą szczepień w różnych grupach ryzyka i wśród osób z różnymi chorobami przewlekłymi.

Europejski Tydzień Szczepień