Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Dzień patrona w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach

Dzień patrona w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach

9 Kwietnia 2024

Na początku kwietnia w Zespole Szkół nr 1 we Wronkach, noszącej od roku 2000 imię Powstańców Wielkopolskich, obchodzone jest Święto Szkoły. Tegoroczny dzień patrona miał miejsce w piątek, 5 kwietnia.

Kontekst historyczny uroczystości wprowadziła wykonana przez uczniów scenka, przypominająca "zryw wroniecki", czyli wystąpienie mieszkańców Wronek przeciwko pruskiej władzy w dniu 12 listopada 1918 roku. Odtworzona została scena ścięcia lipy cesarskiej i zrzucenia posągu Wilhelma II.

Ważnym punktem uroczystości było ślubowanie uczniów klasy I Oddziału Przygotowania Wojskowego. To już drugi rocznik oddziału wojskowego, tworzonego przez uczniów technikum informatycznego i mechatronicznego. Rangę wydarzenia podkreślała obecność gości - Wicestarosty Szamotulskiego Rafała Zimny, mjr Jacka Marczaka z WCR w Nowym Tomyślu i ppłk Macieja Betki, dowódcy 122 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dolaszewie, który patronuje oddziałom wojskowym z Leśnej.

Tradycją stało się też oficjalne rozstrzygnięcie konkursu, związanego z powstaniem wielkopolskim, adresowanego do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i uczniów szkół średnich. W tym roku był to konkurs literacki pod hasłem "Powstanie Wielkopolskie jakiego nie znacie - zapomniane fakty, cisi bohaterowie", a patronat nad nim objęli Wojewoda Wielkopolski, Wielkopolski Kurator Oświaty i Starosta Szamotulski Beata Hanyżak.

do góry