Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/1,7 miliona złotych na podniesienie jakości leczenia

1,7 miliona złotych na podniesienie jakości leczenia

25 Stycznia 2023

Kolejne dofinansowanie dla Szpitala Powiatowego w Szamotułach. Dzięki współpracy Powiatu Szamotulskiego z Zarządem Województwa Wielkopolskiego placówka otrzyma 1 700 000 zł na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego i podniesienie jakości leczenia. We wtorek 24 stycznia uroczyście podpisano umowę na dofinansowanie.

Współpraca Powiatu Szamotulskiego z Zarządem Województwa Wielkopolskiego zapewniła SPZOZ w Szamotułach możliwość pozyskania dodatkowego wyposażenia, które znacznie podniesie jakość udzielanych świadczeń. Pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację Pracowni endoskopii, która zostanie zaopatrzona w nowoczesny wideogastroskop i wideokolonoskop. Na oddziały szpitalne zakupione zostaną m.in. głowica przezprzełykowa, aparat do znieczulania, centrala do monitorowania funkcji życiowych oraz kardiomonitor. Oddział Ginekologiczno-Położniczy otrzyma kolejne nowoczesne łóżko porodowe oraz system nadzoru okołoporodowego. Umożliwi on prowadzenie ciągłego zdalnego nadzoru stanu płodu, zwiększając bezpieczeństwo dzieci oraz Pacjentek. Nowy sprzęt trafi również do poradni specjalistycznych, które doposażone zostaną w fotel okulistyczny i laryngologiczny.

Wkładem własnym w inwestycję była modernizacja windy osobowo-towarowej w budynku Szpitala. Jej koszt wyniósł ponad 293 tys. złotych.

Pozyskane w ramach dofinansowania środki pochodzą z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Szpital przeznaczy je na realizację unijnego projektu pn. „Doposażenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach w nowoczesny sprzęt medyczny oraz niezbędną infrastrukturę, jako działania naprawcze w kontekście pandemii COVID-19”.

We wtorek 24 stycznia Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak odwiedził Szamotuły, aby uroczyście podpisać umowę na dofinansowanie z dyrektorem Szpitala Powiatowego w Szamotułach. W spotkaniu brali udział również Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki, Starosta Szamotulski Beata Hanyżak, Członkowie Zarządu Powiatu Szamotulskiego oraz Dyrekcja Szpitala Powiatowego w Szamotułach - Zastępca Dyrektora ds. Medycznych lek. med. Anna Kubicka oraz Zastępca Dyrektora ds. Technicznych i Inwestycji Szymon Anioł.

- To specjalny rodzaj wsparcia, w ramach instrumentu finansowego REACT-EU, który obejmuje m.in. wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia. Jest odpowiedzią na kryzys covidowy i konsekwencje, które ten kryzys przyniósł. Głównym celem projektu Szpitala Powiatowego w Szamotułach jest poprawa jakości i skuteczności procesu diagnostyki oraz leczenia powikłań po COVID-19. Mam nadzieję, że plany zakupowe szpitala zostaną zrealizowane z sukcesem, a sprzęt dobrze będzie służył pacjentom i mieszkańcom powiatu - mówił podczas spotkania Marszałek Marek Woźniak.

- Cieszę się, że w imieniu Powiatu Szamotulskiego, organu prowadzącego szpitala, mogę razem z Zarządem Powiatu i Przewodniczącym Rady podziękować Marszałkowi Markowi Woźniakowi za wieloletnie wsparcie naszego regionu. Przyznanie dofinansowania na realizację przez szpital kolejnego projektu to efekt wysłuchania potrzeb Pacjentów naszego Powiatu przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, z Panem Marszałkiem na czele - zaznaczyła Beata Hanyżak, starosta szamotulski.

- Dziękuję Marszałkowi Markowi Woźniakowi za pomoc w pozyskaniu kolejnych cennych środków dla naszych Pacjentów. Dziękuję również Pani Staroście Beacie Hanyżak za zaangażowanie i współpracę w tej sprawie. Od lat wspólnie staramy się zapewniać jak najwyższe standardy Pacjentom naszego szpitala - mówił Remigiusz Pawelczak, dyrektor SPZOZ w Szamotułach.

Obecnie szpital stara się o pozyskanie kolejnego dofinansowania. Tym razem dotyczy ono projektu, którego bardzo ważną częścią jest diagnostyka oraz leczenie raka jelita grubego. Podczas uroczystości temat ten poruszył Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki. Wskazał, że liczba zachorowań na raka jelita grubego rośnie z roku na rok, coraz częściej dotykając również osoby młodsze. W świetle pogarszającej się sytuacji związanej z tą chorobą, konieczne jest wspieranie szpitali w zwiększaniu możliwości jej diagnostyki.

do góry