Rzeczpospolita Polska Unia Europejska
#szamotulski #tradycja #powiat #nowoczesność
  • Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 7:30 - 15:30
  • ul. Wojska Polskiego 4,
    64-500 Szamotuły
  • tel.: + 48 61 292 87 00
Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/11 maja Dzień bez Śmiecenia #ZaczynamOdSiebie

11 maja Dzień bez Śmiecenia #ZaczynamOdSiebie

10 Maja 2019

 

W dzień bez śmiecenia #ZaczynamOdsiebie

Do 2021 roku ze sklepów znikną plastikowe jednorazówki (patyczki higieniczne, plastikowe widelce, noże, łyżki, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyczki do balonów, pojemniki do żywności i styropianowe kubeczki). Dodatkowo do 2025 r. co najmniej 55 proc. Odpadów komunalnych (pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw) będzie musiało zostać poddanych recyklingowi, a cel ten w kolejnych latach będzie dalej wzrastał. Ostatnie dane GUS wskazują, że w 2017 r. było to nieco poniżej 27%. Powyższe zmiany nie będą możliwe jeśli producenci nie będą ekoprojektować, a konsumenci nie zmienią swoich nawyków tak, by poprawnie segregować i nie generować niepotrzebnych odpadów. Dlatego tegoroczna XIII edycja Dnia bez śmiecenia odbywa się pod hasłem #Zaczynamodsiebie. W ten sposób zachęcamy, aby każdy podjął proste działania, które ograniczą ilość odpadów trafiających na składowiska, lub co gorsza do środowiska. Przygotowaliśmy serię elektronicznych Kartek, które zawierają wskazówki - jak prostymi zmianami możemy zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Po pierwsze - unikam.

Podczas kampanii będziemy zachęcać do rezygnacji z produktów jednorazowego użytku, kupowania rzeczy bez zbędnych/nadmiernych opakowań, korzystania z pojemników wielokrotnego użytku.

Po drugie - planuję.

Tu będziemy zachęcać odbiorców kampanii do przemyślanych zakupów, planowania najbliższego menu oraz przygotowywania potraw z wykorzystaniem produktów, które mamy już w lodówce.

Po trzecie - segreguję.

W większości gmin obowiązuje zgodny z Rozporządzeniem Ministra Środowiska system segregacji odpadów, jednak mieszkańcy wciąż mają z nią problemy. Podczas prowadzonych działań będziemy zwracali uwagę na odpady, które sprawiają nam największe trudności.

Po czwarte - wykorzystuję.

Tym przekazem chcemy zwrócić uwagę odbiorców, że wiele wyrzucanych przez nas odpadów mogłoby zostać jeszcze wykorzystanych. Będziemy zachęcać do sprzedawania i oddawania niepotrzebnych przedmiotów oraz wykorzystywania różnych rzeczy na nowo.

Jak możesz włączyć się do akcji?

Powiedz wszystkim, że już po raz 13 rusza Dzień Bez Śmiecenia! Od 7 maja do 5 czerwca na Facebook'u Dzień Bez Śmiecenia będą pojawiać się elektroniczne Kartki. Zapraszamy do polubienia strony (https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia) i dzielenia się treściami na prywatnych profilach.

11 maja na Facebooku Dzień Bez Śmiecenia będzie miała premierę elektroniczna Kartka, którą chcemy sprawdzić ile osób deklaruje, że chce zmian w opakowaniach produktów tak, by stały się łatwiejsze do ponownego przetworzenia. Jesteśmy gotowi na Eco Design. Będziemy w ten sposób zachęcać producentów do spojrzenia na swoje opakowania pod względem ich ekologicznego zrównoważenia i sprawdzimy ile osób chce takich zmian.

Pobierz kartki ze strony www.dzienbezsmiecenia.pl i opublikuj na własnych stronach internetowych i intranetowych, na Facebooku z #ZaczynamOd Siebie.

Poza kartkami dostępne są również gry - zachęcamy do zabawy w szkołach, pracy, jak również w domu z rodziną. Wspólna rozrywka jest świetnym otwarciem do rozmowy o ekologii. Zachęcamy również do organizowania działań ekologicznych (warsztaty, szkolenia, pikniki, konferencje) między 6 maja, a 5 czerwca. Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajdziesz materiały edukacyjne i ciekawostki, które pomogą zaaranżować własne inicjatywy. Jeśli poinformujesz nas o swojej inicjatywie - umieścimy ją na naszej stronie oraz na Facebooku.

Zapraszamy do dzielenia się zdjęciami - możesz wstawić swoje zdjęcie na Facebook Dzień Bez  Śmiecenia lub na prywatny profil z hashtagiem #ZaczynamOdsiebie.

Warto aktywnie brać udział w akcji, dzielić się wiedzą i organizować własne inicjatywy. Wszyscy zaangażowani zostaną nagrodzeni specjalnym certyfikatem uczestnictwa. Aby być na bieżąco warto polubić stronę Dzień Bez Śmiecenia na Facebook'u https://www.facebook.com/dzienbezsmiecenia/ Przygotowaliśmy wiele wskazówek - jak prostymi krokami każdy z nas może pozytywnie wpłynąć na stan naszego środowiska.

Włącz się do akcji przez własne inicjatywy lub opublikuj elektroniczne Kartki i wspólnie z nami - Zacznij od siebie! #ZaczynamOdsiebie

#ZaczynamOdSiebie 11 maja Dzień bez śmiecenia Planuję, segreguję, unikam, wykorzystuję Czy wiedzieliście, że wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew? Dlatego po raz 13. Na Dzień Bez Śmiecenia przygotowaliśmy dla Was elektroniczne Kartki. W tym roku chcemy dowiedzieć się ile już o ekologii wszyscy wiemy, i wskazać jak w prosty sposób każdy z nas może mieć korzystny wpływ na środowisko Więcej informacji na stronie Dzień Bez Śmiecenia: www.dzienbezsmiecenia.pl

treść z plakatu:

#ZaczynamOdSiebie 11 maja Dzień bez śmiecenia

Planuję, segreguję, unikam, wykorzystuję.

Czy wiedzieliście, że wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew? Dlatego po raz 13. Na Dzień Bez Śmiecenia przygotowaliśmy dla Was elektroniczne Kartki. W tym roku chcemy dowiedzieć się ile już o ekologii wszyscy wiemy, i wskazać jak w prosty sposób każdy z nas może mieć korzystny wpływ na środowisko

Więcej informacji na stronie Dzień Bez Śmiecenia

Zielony plakat z napisem: Czy byłeś już u nas w PSZOKu? PSZOK - Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych Odpady, które moą być przekazane do PSZOK: odpady zielone, posegregowane surowce wtórne, odpady poremontowe i pobudowlane, odpady wielkogabarytowe (np. meble), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałośc farb, kwasów, rozpuszczalników, olejów itp.)

Treść z plakatu:

Czy byłeś już u nas w PSZOKu?

PSZOK - Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Odpady, które mogą być przekazane do PSZOK: odpady zielone, posegregowane surowce wtórne, odpady poremontowe i pobudowlane, odpady wielkogabarytowe (np. meble), zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, opony, odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałość farb, kwasów, rozpuszczalników, olejów itp.)

Więcej informacji na stronie Dzień Bez Śmiecenia .

do góry