Strona główna/Dla Mieszkańca/Aktualności/Ćwiczenia „ALARM 2026” - uruchomienie syren alarmowych

Ćwiczenia „ALARM 2026” - uruchomienie syren alarmowych

17 Lipca 2026

Informujemy, że 21 lipca 2026 r. (z terminem rezerwowym wyznaczonym na 22 lipca 2026 r.), w godzinach 7:00-19:00, na terenie całego kraju zostaną przeprowadzone ogólnopolskie ćwiczenia pod kryptonimem „ALARM 2026”.

W ramach ćwiczeń na terenie Powiatu Szamotulskiego nastąpi kilkukrotne ćwiczebne uruchomienie syren alarmowych. Podczas ćwiczeń emitowane będą:

  • sygnał ogłoszenia alarmu - modulowany dźwięk syreny trwający 3 minuty,
  • sygnał odwołania alarmu - ciągły dźwięk syreny trwający 3 minuty.

Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie sprawności systemów ostrzegania i alarmowania oraz obiegu informacji pomiędzy służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców.

Podkreślamy, że emitowane sygnały alarmowe będą miały wyłącznie charakter szkoleniowy i nie są związane z wystąpieniem rzeczywistego zagrożenia. W związku z tym prosimy mieszkańców o zachowanie spokoju i niepodejmowanie żadnych działań.

Zachęcamy do śledzenia wyłącznie oficjalnych komunikatów publikowanych przez właściwe służby oraz organy administracji publicznej.

Więcej informacji na temat rodzajów sygnałów alarmowych można znaleźć na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

do góry