Data: 17 Stycznia 2017, wtorek, imieniny obchodzą:
pl de gb
wersja kontrastowa
Biuro Informacji Publicznej kontakt
Żyj smacznie i zdrowo
Dodano: 19 marca 2013

Klasa 3b gimnazjum Zespołu Szkół nr 3 zgłosiła się w tym roku szkolnym do projektu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”, ogłoszonego przez firmę Winiary i Banki Żywności. Ogólnopolska kampania społeczna programu pod wspomnianym hasłem promuje zdrowe odżywianie, gotowanie, niemarnowanie pożywienia oraz wspólne spożywanie posiłków.

„Talk-show” o zdrowym żywieniu

   Opiekunem klasy w realizacji tego projektu była nauczycielka Lidia Piotrowska. Zadaniem uczniów było uczestnictwo w lekcjach, których tematy związane były z hasłem programu,  i udział w konkursie. Zadania konkursowe polegały na wykonaniu plakatu społecznego i filmu informacyjnego oraz zorganizowanie i przeprowadzenie wydarzenia społecznego.
   Pomysłem na wydarzenie było zorganizowane 12 marca imprezy dla uczniów klasy pierwszej gimnazjum, opartej na formule talk-show (swobodnej dla prowadzących i uczestników), na zasadzie rywalizacji międzyklasowej. Zaproszono również jury, które niejednokrotnie miało twardy orzech do zgryzienia. Dekoracją były plakaty dotyczące omawianych treści, wykonane przez uczniów, oraz kolorowe hasła, które miały utrwalić się w pamięci uczestników. Przygotowano też prezentację. Ważne informacje przekazywane przez pięciu prowadzących przeplatane były wierszykami, żartami, quizami i konkursami opracowanymi przez uczniów. Maskotką spotkania był pomidor, który cieszył się największą popularnością, może dlatego że rozdawał zdrowe wafelki za prawidłowe odpowiedzi. Dla zapamiętania istotnych zasad odżywiania na początku spotkania rozdano wodę mineralną i podano pokrojoną marchewkę na przegryzkę, a na przekąskę kanapki przygotowane przez klasę II technikum żywienia i gospodarstwa domowego.
   Konkurencje polegały na sprawdzeniu zmysłu smaku, a także sprytu, umiejętności i wiedzy dotyczącej zasad żywienia. Uczniowie 3b starali się wpoić młodszym kolegom najważniejsze z tych zasad: picie wody, mleka, jedzenie warzyw i innych produktów smacznych i pożytecznych dla naszych organizmów.
   Pomysł z maskotką spotkania sprawdził się. Dodatkowe wierszyki i żarty przeplatały ważne treści i rozluźniały atmosferę. Na zakończenie Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Zygmunt Sługocki wręczył drobne pamiątki dla klasy.
  Po spotkaniu przeprowadzono wywiad z nauczycielami uczestniczącymi w o spotkaniu i ankietę wśród pierwszoklasistów. Wyrażane opinie utwierdziły uczniów klasy trzeciej w przekonaniu, że warto się napracować, bo satysfakcja jest ogromna. Podziękowania za to dzieło należą także nauczycielowi Damianowi Kłaczkiewiczowi, który wspomagał uczniów w przygotowaniu zadań konkursowych.

Czytaj również